אפטות – פצעים בחלל הפה

סובלים מאפטות? כאן תוכלו להבין מהן, למה הן מופיעות וכיצד ניתן להתמודד איתן!

מהי אפטה?
אפטה היא כיב, פצע פתוח עגול ובהיר שמופיע בחלל הפה. למעלה מרבע מהאוכלוסיה סובלים מידי פעם מאפטות אשר לרוב מופיעות לראשונה בגיל 10 עד 40 ולאחר מכן חוזרות באופן מחזורי. להופעת אפטות גורמים רבים, עליהם נרחיב בהמשך, והן בדרך כלל נשארות למשך ימים ספורים עד שחולפות. האפטות הן פצעים כואבים ומכיוון שמופיעות בחלל הפה הן מקשות על האכילה והשתייה וגורמות לסבל רב. שימו לב שהאפטות אינן מדבקות אך יכולות להופיע בעקבות מחלה מדבקת (כמו במקרה של מחלת הפה והגפיים).

איפה אפטות יכולות להופיע?
כמו שכבר ציינתי מדובר בפצעים שמופיעים בחלל הפה אך לא רק. האפטות יכולות להופיע בחיך העליון והתחתון, בלשון ומתחתיה, בצדדים הפנימיים של החניכיים ואפילו באיזור הגרון והשקדים. מכיוון שהאפטות יכולות להופיע גם באזור הגרון הן מקשות מאוד על האכילה, השתייה והדיבור.

מהם הגורמים לאפטה?
עד היום לאפטה אין גורם חד משמעי- הגורמים לה הם רבים ומגוונים וביניהם:

  • מצב נפשי- מתח, לחץ, עייפות וירידה במצב הרוח.
  • מחסור בוויטמינים ומינרלים.
  • אכילה מרובה של מזונות חריפים וחומציים.
  • כתסמין נלווה למחלות במערכת העיכול כמו צליאק, קרוהון ודלקת מעי.
  • כתוצאה ממחלה ויראלית כמו מחלת הפה והגפיים.
  • חבלה כמו נשיכה עצמית או חבלה מטיפול אורתודנטי.
  • חולשה של מערכת החיסון.

מתי זה יעבור?
אפטה מחלימה מעצמה תוך שבוע עד עשרה ימים ללא טיפול. במידה ומשלבים טיפול בתמציות צמחים זמן ההחלמה יכול להתקצר. במידה והאפטה לא עוברת תוך 3 שבועות נמליץ לפנות לרופא.

איך מטפלים?
לרפואה הקונבנציונלית אין תרופה לאפטות. ניתן להשתמש במשככי כאבים מסוגים שונים כדי להקל על הכאב ולשפר את היכולת לאכול, לשתות ואף לדבר. כמו כן, ניתן גם להשתמש במשחות מאלחשות ייעודיות לחלל הפה לאותה המטרה. כמו במקרים רבים אחרים, כאשר לרפואה הקונבנציונלית אין מענה לבעיות כאלו ואחרות, לרפואה האלטרנטיבית יש דרכים לעזור. אחת הדוגמאות הידועות ביותר היא שתייה של חלב עיזים. הבעיה היא, שכדי לטפל באפטות באופן יעיל יותר על החלב להיות טרי ולהגיע ישירות מהעטין ואז החלב אינו מפוסטר וישנה חשיפה לחיידקים אחרים. אנחנו נמליץ על שימוש בתמציות צמחים מתאימות המקלות על המצב ומעודדות ריפוי מהיר של האפטות שכן יותר קל להשיגן והשימוש בהן בטוח.

לסיכום,
הופעת אפטות היא תופעה לא פשוטה בכלל שמפריעה לחיי היומיום והסיבות לה רבות. יש לשים דגש שהאפטות עצמן אינן מסוכנות אך יכולות להצביע במקרים מסוימים על בעיות אחרות שכן דורשות בדיקה מעמיקה. במקרים בהם אפטות היא בעיה כרונית או כתוצאה ממחלה ויראלית נמליץ על טיפול טבעי בתמציות צמחים כדי להקל על הסבל הרב ולקצר את זמן ההחלמה.

 

המידע המפורט לעיל הינו מידע כללי לצרכי העשרה.
בכל בעיה בריאותית יש להתייעץ עם רופא והסתמכות על המידע המפורט לעיל היא על אחריות הקורא בלבד.

 

קטגוריות משוייכות:

לכל המשפחהמבוגרים

תגיות משוייכות:

אפטות

פוסטים נוספים שעשויים לעניין אותך