דולה בלידה קיסרית אלקטיבית

לפני הכול אני אמא. אמא לשלושה מקסימים שנולדו בלידות קיסריות.השתיים הראשונות היו לא פשוטות עבורי ובשתיהן עברתי את כל שלבי הלידה עד לפתיחה מלאה וצירי לחץ. הלידה השלישית היתה שונה ואחרת. בחרתי את הלידה הזו בראשי ובליבי. היתה איתי דולה.

ניתוח קיסרי אלקטיבי

ניתוח קיסרי אלקטיבי מוזמן מראש, הוא לעיתים הפתרון. זו תהיה דרכו של העובר להיוולד לעולם, זו דרך להבטיח תינוק ואמא בריאים. ניתוחים מתוכננים מראש נערכים במקרים הבאים: אחרי שני ניתוחים קיסריים קודמים, דלקת אורכית ברחם, כשהתינוק במצג עכוז(ועשינו כל שביכולתנו להפוך אותו), כששני תאומים במצג עכוז, מצב בריאותה של האם, החלטה של האם. הבחירה ללוות לידה קיסרית היא לא הבחירה הראשונית של רבות מאיתנו ולא תמיד מובן מה מקומה של הדולה בהליך ניתוחי ידוע מראש. ליווי לידה קיסרית אלקטיבית הוא קבלה כי ניתוח קיסרי הוא לידה, לידה יוצאת דופן.

בדומה למפגשי הכנה לקראת כל לידה, גם כאן נדרשת הבנה הקשבה והכלה של האישה ורגשותיה, לתת מקום לפחדים ולחששות העולים ולמצוא יחד את הדרכים להפוך את הלידה לטובה ומחזקת. תהליך הליווי שמביאה לפניכם הוא התהליך האישי שלי. זהו רק בסיס לתחילת עבודה וכל אחת עם כלי דמיונה וצרכיה של האישה העומדת מולה, תמצא את הדרך ללידה משמעותית ולרוב מתקנת.

  • נשימה- היא נמצאת שם תמיד. מתכווצת ומתרחבת בהתאם למצב הנפשי שבו אנו נמצאים. תרגול לפני הופך את הנשימה לקלף שימושי באופן מיידי. נשימה עמוקה מרגיעה מפקסת. מחזירה אותי לעצמי, מה חשוב לי מה אני רוצה מה אני צריכה. גורמת לי לחשוב צעד אחרי צעד בבהירות. ביום הניתוח בבליל הקולות הרעשים והריחות שימוש בנשימה מכניס את האישה לעולמה הפרטי והאישי.
  • משפטים מחזקים, מילים מעצימות ,“מחשבה יוצרת מציאות”- המילים העוברות במחשבה הן חשובות ומביאות את האישה למצב תודעתי אחר. משפטים כמו “אני שותפה להוצאת תינוקי” או “אני מבינה ומקבלת את הלידה שלי”, “יש בי עוצמות וכוחות”, “יש לי לידה טובה ומעצימה”. למצוא יחד עם האישה את המילים המשפטים והביטויים המדויקים לה, שילוו אותה עד הלידה.
  • הכנת התינוק- הריון הוא מסע משותף. הנוסע נמצא במקום הכי אידיאלי ומבחינתו זמן הלידה עוד לא הגיע. כשבוע לפני הלידה לדבר אל התינוק להרגיע ולהכין אותו לצפוי לבוא. מילים מרגיעות אוהבות ומלטפות על המפגש הקרוב על הציפייה למפגש.

יום הלידה

יום הלידה הוא יום מתוח ומלא התרגשות. שעות ההמתנה יכולות להיות ארוכות ומתישות, יש לזכור כי האישה בצום עפ”י בקשת בית החולים. עם הקבלה תעבור היולדת תשאול ראשוני מוניטור בדיקת דם וחיבור לעירוי נוזלים.

שיחה עם המרדים- בשיחה הזו לבקש שההרדמה לא תכלול מטשטשים אלא רק משככי כאבים. באופן זה האישה נוכחת בחדר הלידה מודעת למה שקורה סביבה יודעת מי הצוות המטפל בה נמצאת בעת יציאת התינוק. לאחר הלידה תהיה מסוגלת לקבל את תינוקה לידיה בחדר ההתאוששות ולהניק אם בוחרת בכך.

שיחה עם הרופא המנתח- לבקש להגיד לה מס’ שניות לפני הוצאת התינוק מדופן הבטן וברגע היציאה ממש. בשניות שלפני לנשום עמוק ולהתכוון לרגע הולדת התינוק. ברגע היציאה לדמות לחיצה כלפי מטה הנעשית במקביל להוצאת התינוק מהרחם. הלחיצה מתורגמת במוח לציר לחץ ופליטת התינוק. ההרגשה בגוף האישה של שותפות בהבאת ובהוצאת תינוקה לאוויר העולם, הרגע הזה הוא גם המקום לברך את הבא לעולם בכל הדברים הטובים בבריאות ושמחה וכל מה שהאם והאב רוצים בשבילו.

לאחר יציאת התינוק ובתיאום מראש עם בן הזוג, יחליטו האם בן הזוג מלווה את התינוק או נשאר בחדר הניתוח, במידה ונשאר, לבקש מהמיילדת שכל טיפול בתינוק ידחה לאחר שהאם תהיה בחדר התאוששות, ובנוכחות אחד ההורים. אם האב מלווה את התינוק – אחרי חימום קצר יוכל להחזיק אותו לחבק ולדבר איתו. המפגש עם האם יכול להיות כבר בחדר ההתאוששות. זה זמן למפגש האמיתי ביניהם לראות אותו להריח לנשק ולהניק אותו. החיבור הראשוני נוצר.

דולה נמצאת שם מהרגע הראשון. הפנים המוכרות מקבלות את בני הזוג. בהמתנה יש זמן לחזור לנשימה למשפטים שיצרה האישה לצחוק ולהפיג את המתח. תמיכה הומאופתית בגלסניום וממש לפני הכניסה ללידה ארניקה ולאחר הלידה קל פוסט. האב מלווה את התינוק אולי מתקשר לבשר את הבשורה הטובה, האימא לא נשארת לבד יש לידה דולה. לאחר המעבר למחלקה ייתכן שבשלב הזה האבא ילך הביתה לילדים שנמצאים בבית. האימא לא נשארת לבד יש לידה דולה. זה בלבד אחד הדברים שעושים את ההבדל המשמעותי.

כמו בכל לידה מומלץ לבדוק את בית החולים אליו מגיעה ללדת. האם שעות ההתאוששות בחדרי הלידה או במחלקה אחרת? דבר שיכול להקשות על קבלת התינוק מיד אחרי הניתוח. האם מאפשרים הנקה אחרי ניתוח? אולי לבחור בי”ח שההתייחסות אחרי היא כמו כל לידה אחרת בחיבור עם התינוק.

ייתכן ולא תחזרי עם אדרנלין גבוהה הביתה ולא היית נוכחת לעת יציאת התינוק אך המשמעות להיותך בלידה הזו עבור האישה הוא ההבדל בין שמיים לארץ. יש חיבור יש הבנה יש קבלה יש משמעות ויש עוצמה. בחירתה של אישה בדולה היא אמירה מול העולם- אני בוחרת את הלידה שלי. בחירה בדולה בלידה יוצאת דופן הוא לומר – אני יולדת.

אוסנת ספרים
דולה ומדריכת הכנה ללידה

 

המידע המפורט לעיל הינו מידע כללי לצרכי העשרה.
בכל בעיה בריאותית יש להתייעץ עם רופא והסתמכות על המידע המפורט לעיל היא על אחריות הקורא בלבד.

קטגוריות משוייכות:

הריון ולידה

תגיות משוייכות:

פוסטים נוספים שעשויים לעניין אותך