הדולה ותפקידה בהריון ובחדר-לידה

הדולה היא אשת-מקצוע המלווה אותך מהרגע בו בחרת בה ועד ללידת התינוק. דולות שונות זו מזו באישיות, באנרגיות, בניסיון שצברו וגם במקצוענות ובשיטות הטיפול בהן התמחו. קורס-דולות הוא לימודי תהליכי הלידה, מבחינה פיזיולוגית ורגשית וכל קורס מציע את הידע ברמות שונות. בהמשך הקריירה, יבחרו רוב הדולות להתמחות בעוד שיטות טיפול וגישות בהן הן מאמינות ואותן הן חושבות ליעילות ומתאימות לארגז-הכלים שהן מציעות. כל דולה מציעה חבילה שונה לליווי ההיריון והלידה, במחירים שונים ובשיטות שונות. אבל העיקר הוא, בעיני, שיהיה “קליק”, שהדולה הספציפית תרגיש לך נכון ושאותה תרצי לידך במסע המופלא מכולם – בדרך ללידת התינוק שלך.

מתי לבחור דולה? תלוי. נשים שהיו מרוצות מהדולה שלהן משריינות אותה ממש מוקדם כדי להיות בטוחות שהיא תהיה פנויה. לרוב אפשר להתחיל לחפש בסביבות שבוע 24-25. איפה לחפש? בפייסבוק, בקבוצות, מהמלצות של חברות. מה שחשוב: לקבוע ולהיפגש עם לא יותר מ-2-3 דולות כדי שלא להסתבך עם עודף מידע ולהיכנס לבלבול. כמובן שאם דולה ספציפית מצאה חן בעיניך ונראתה לך כבר מהשיחה הראשונה או הפגישה הראשונה – תלכי אחרי הלב. בחירת דולה היא לגמרי עניין אישי והחיבור הוא לרוב או מידי או לא קיים. חייב להיות אמון מלא וביטחון בדולה, ביכולותיה ובהרגשה הטובה שהיא נותנת ובקשר שמתחיל להיווצר. חשוב גם שהמלווה ירגיש שלם עם הבחירה, למרות שהיא לגמרי אמורה להיות שלך. דולה היא אשת-מקצוע לכל דבר ועניין והיעזרות בשירותיה בלידה איננו מותרות או פינוק. דולה מיומנת תדע לתמוך בך רגשית ולהתאים לך טיפולים לאורך הלידה לפי ההתקדמות שלך ולפי מה שנחוץ. בין השיטות בהן משתמשות דולות תמצאי רפלקסולוגיה, הומיאופתיה, ספינינג-בייביז, דמיון-מודרך, שיאצו, דיקור ושלל טיפולים שיותאמו במיוחד עבורך לפי הצורך.

הדולה לא באה במקום בן-הזוג או האמא – אלא בנוסף! כל אחד חשוב בדרכו ולכל אחד התפקיד שלו בחדר-לידה והדולה לא שם בשביל למלא את מקום אחד מהם. חלילה. דולה מנוסה תקבל בשמחה ותתמוך כמובן בבן-הזוג או באמא או כל אחד שהיולדת בוחרת לליווי בנוסף לה. תפקיד המלווה חשוב ובעיקר רגשי והדולה שם גם בשבילו/בשבילה! נוכחותה משרה ביטחון על המלווה ולרוב בני-זוג וקרובות-משפחה שמחות שיש לצידם מישהי שמטפלת ביולדת, נוסכת ביטחון בכולם ותדריך ברוגע גם אותם. כל אחד מהם שחשוב ליולדת – חשוב גם לדולה.

הדולה היא העוגן שלך בחדר-לידה. היא לא מתחלפת ולא עוזבת ולא יוצאת (אולי להתאוורר מעט אם הלידה ארוכה). היא שם אך ורק בשבילך והאינטרס שלך הוא האינטרס שלה. היא באה גם לייצג אותך אל מול הצוות, לתווך ולהיות שם בשבילך גם כאשר את זקוקה לאשר או להסכים להליכים רפואיים אשר לא תמיד את מתמצאת בהם. הצוותים מתחלפים, מיילדות באות והולכות, כל פעם צצות פנים חדשות בחדר (במיוחד עכשיו, עם המסכות.) והיחידה שבאמת איתך כל הזמן, מטפלת ודואגת – היא הדולה שלך. רוב הנשים בלידה ראשונה בחדר-לידה לא מודעות לעובדה כי רוב הזמן הן לבד עם המלווה. המיילדות נכנסות לאורך השעות מדי פעם לבדוק מדדים, לראות איך את מתקדמת, להציע תנוחות או תרגילים מתאימים לקידום הלידה, לחתום על המוניטור ולבדוק מדי כמה שעות בדיקה ווגינלית. מדי פעם ייכנס גם רופא תורן שיבקש פרטים על התקדמות ומהלך הלידה שלך. המיילדת התורנית לחדר שלך (או מישהי אחרת אם היא עסוקה) תיכנס אליך ולא תצא יותר עד הלידה רק כאשר את בפתיחה מלאה ומוכנה להתחיל לדחוף.

דולה טובה יכולה לעשות פלאים בחדר-לידה: לקצר תהליכים ע”י שימוש בטכניקות טיפוליות שונות, מתן חומרים (טבעיים בלבד וייעודיים ללידות כמובן, לא תרופות), שיטות להרגעת ושחרור המתח הגופני והנפשי, תפתור בעיות שונות שעלולות להתעורר (לדוגמא: תעזור להוריד את ראש העובר ע”י הכנסת גופך לתנוחות מסוימות ומתן תמצית טבעית מתאימה, תעזור במקרים רבים להפוך מצג עורף-לאחור למצג מיטבי, תשתמש בחומרים ייעודיים לחיזוק צירים אם אלו נחלשים), תתמוך רגשית במלווים שלך ותשרה בחדר-הלידה אוירה טובה ונעימה. רוב המיילדות הוותיקות יגידו כי שמונים אחוז מהלידה מתרחש בראש. דולה ותיקה תדע לזהות קושי וחסימות וברוב המקרים תדע לשוחח איתך ולנסות לפתור את ה”תקיעות”. חרדות ופחדים ידועים גם הם כחוסמי-לידה ובאמתחתן של רבות יש הכנות של תמציות צמחיות טבעיות מדויקות לטיפול בכל מצב. והשמנים, מה איתם? מיילדות, לרוב, יודעות שיש דולה בסביבה… בחדר-הלידה יהיה “ריח של דולה” – שהוא תערובת של שמנים אתריים בהם היא משתמשת לעיסויים, לטיפולים ולאווירה לפי הצורך וההתקדמות. שמן תפוז למשל, המותז מעט על הסדין או הכותונת שלך, מעורב בשמן-בסיס או כשפתון מוכן של ד”ר קיי – יעזור בשלבים המתקדמים של הלידה – ירגיע ויפתח את האנרגיות שלך. וגם מי שלא מאמינה בכך – תמצא את זה מועיל ונעים ותיהנה מהריחות הטובים והרוגע בחדר – המוסיקה, האורות הנמוכים והטיפולים.

הדולה שלך תגיע לחדר-לידה לפי המוסכם ביניכן. כל דולה וההסכמים שלה. אבל מניסיוני – היולדות מאושרות וכאילו מועקה יורדת להן מהלב כאשר הדולה שלהן מגיעה למיון-יולדות או לחדר-לידה עם התיק הגדול, החיבוק והחיוך. הנה. עכשיו אפשר להירגע. את בידיים בטוחות והדולה שלך תדאג לך ותעשה ככל שביכולתה להעניק לך לידה טובה ולתקן חוויות מלידה טראומטית או ניתוח.

וכן, הצוותים הרפואיים לרוב מרוצים מאד כאשר מגיעה דולה. זה מוריד מהם את הלחץ, הם סומכים על רוב הדולות שיעשו עבודה טובה ומשתפים פעולה כאשר הם רואים את התועלת וההתקדמות שאנו מביאות. אז קחי איתך את החיוך שלך לחדר-לידה. הדולה שלך תהיה לך למשענת ולעזר לאורך המסע.
שיהיה בשעה טובה ובידיים מלאות.

קרין טאוב
דולה מנוסה ומקצועית, 17 שנה בתחום
משלבת מגוון שיטות מסורתיות ומתקדמות
עובדת בכל אזור המרכז וגוש-דן. המלצות רבות.
לפרטים: טלפון: 0544-88868

קטגוריות משוייכות:

הריון ולידה

תגיות משוייכות:

פוסטים נוספים שעשויים לעניין אותך