הרעלת מזון

סובלים משלשולים והקאות? יכול להיות שהמזון שאכלתם היה מזוהם וחטפתם הרעלת מזון. לקראת הקיץ התלונות על הרעלת מזון עולות וזאת מכיוון שהטמפרטורות עולות והמזון נוטה להתקלקל מהר יותר והסיכון הוא גבוהה.

מה הם התסמינים להרעלת מזון?
התסמינים הנפוצים ביותר להרעלת מזון הם שלשולים והקאות. לעיתים ייתכן גם חום צמרמורות וחולשה. לרוב התסמינים יופיעו לאחר ארוחה בחוץ (במסעדה, אוכל מהיר, דוכני מזון וכו’) או לאחר אכילת מזון פג תוקף או מקולקל.

ממה נגרמת הרעלת מזון?
הרעלת מזון נגרמת מאכילת מזון מזוהם בחיידקים, וירוסים, טפילים או חומרים רעילים אחרים. החיידקים הנפוצים ביותר במזון שגורמים להרעלה הם אי קולי, ליסטריה וסלמונלה. בקיץ עולה הסיכון להרעלת מזון ולא רק בגלל הטמפרטורה שגורמת למזון להתקלקל מהר יותר, אלא בגלל שבטמפרטורות גבוהות חיידקים אלו מתרבים מהר הרבה יותר. ישנן אוכלוסיות שמערכת החיסון שלהם חלשה יותר וכך הסיכוי להרעלת מזון גבוה יותר ביניהם פעוטות, נשים בהריון, קשישים וחולים במחלות כרוניות.

כיצד ניתן להימנע מהרעלת מזון?
הרעלות מזון נגרמות לרוב בעקבות ארוחות בחוץ ולכן הכי חשוב להקפיד לאכול במקומות נקיים, בהשגחת משרד הבריאות. הימנעו לאכול במקומות לא מוכרים והשתדלו להזמין אוכל מבושל וחם. בנוסף, חשוב להקפיד על היגיינה- רחצו ידיים לפני האוכל, במידה ומבשלים בבית שמרו על משטחי עבודה נקיים וכלים נקיים. הרעלת מזון יכולה להיגרם גם בעקבות אכילת מזון מקולקל ולכן נמליץ להקפיד לשים לב לתאריך התפוגה של כל המוצר ולא להשתמש במוצרים שפג תוקפם. שמרו על הגיון בריא- כל מזון שנראה או מריח לא טוב לא כדאי לאכול. נמליץ להימנע מאכילת בשרים, דגים וביצים לא מבושלים, מוצרים מחלב לא מפוסטר וסלטים קנויים. כל אלה נוטים להזדהם בקלות יתרה ומעלים את הסיכון להרעלת מזון. יש להקפיד על שמירת המזון בקירור ולא להשאיר (בעיקר מוצרים מן החי) מוצרים בטמפרטורת החדר במיוחד בימי הקיץ החמים.

כיצד מטפלים?
לרוב תסמיני הרעלת מזון יחלפו מעצמם תוך זמן מה אך הם מלווים בסבל רב וחוסר נוחות רבה. חשוב מאוד להקפיד על שתייה מרובה בעקבות איבוד הנוזלים בשלשולים והקאות. בנוסף, קיימות תמציות צמחים מתאימות.

לסיכום,
הרעלת מזון יכולה להפתיע כל אחד מאתנו. יש הרבה אמצעי מניעה שכדאי לנקוט בהם כדי להפחית את הסיכון להרעלה. לרוב הרעלת המזון אינה מסוכנת וחולפת מעצמה אך כדאי להיעזר בתוספי תזונה ותמציות צמחים כדי להקל על המצב הלא נעים ולעזור לו לחלוף מהר יותר.

קטגוריות משוייכות:

לכל המשפחה

פוסטים נוספים שעשויים לעניין אותך