השראת לידה מנקודת מבט פנימית שלי

לינוי הופמן

השראת לידה הוא נושא שנשות מקצוע דנות בו רבות, הן מהבחינה האתית והן מהבחינה המעשית. לידה מתחילה בצורה טבעית כאשר יש איזה שהיא מוכנות ותיאום בין האם לתינוק, צורת התקשורת לא לגמרי מובנת לנו אך כשבאים במגע עם הריוניות רבות התיאום הזה שבין עובר לאימו והקשר לתחילת לידה ברור לחלוטין.

כמי שמלווה נשים רבות ללידה יש בי רצון שהן תחווינה לידה טובה ובמידת האפשר אפילו “קלה”, שזוהי הגדרת קצת מבלבלת, אך נראה לי שמי שרואה הרבה לידות, יש לה איזה שהיא הגדרה פנימית למה זו לידה קלה. דעתי האישית הלא מבוססת מחקרית היא שככל שלידה תתחיל בצורה יותר טבעית כך הפוטנציאל שזו תהייה לידה קלה גדול יותר. ומכאן, שיש לי רצון שנשים תתחלנה לידות בצורה טבעית אך המציאות הקיימת כיום היא קצת פחות ורודה ונשים רבות, לטעמי רבות מידי, מתחילות בזירוז לידה רפואי שלא תמיד נחוץ, כשהגדרתי לנחוץ היא שיש סכנה אמיתית מוחשית לאם ו/או לעובר ולידה מתבקשת לצורך שמירה על בריאותם.

זירוז “לא נחוץ”

אחת הסיבות שנשים מסכימות לזירוז מהסוג “הלא נחוץ” (כאשר זה נחוץ ויש סכנה לבריאות האם והעובר כמובן שאין מקום להתנהלות אחרת), הוא חוסר ידע וחוסר הבנה ולכן המלצתי הראשונה והגורפת לכל אישה בהריון הוא ללמוד, לדעת, להבין בכדי שתוכל לקחת אחריות על גופה, בריאותה ועל התינוק שבדרך. קשה מאוד לקחת החלטה כשאין ידע וגם אז לעיתים הלחצים המופעלים על האישה ובן זוגה לעיתים, החל מחתימה על מסמכים וכלה באמירות מפחידות, קשה ביותר ואז ההמלצה שלי היא בדרך כלל, לשאול שאלות שנותנות לזוג הכוונה עד כמה המצב מצריך נקיטת פעולה מיידית כגון: האם אפשר לחכות עם זה עוד קצת? האם אפשר להישאר להשגחה ולהחליט על זירוז בהמשך במידת הצורך? לרוב התשובה היא מתפתלת שבסופה התשובה היא שניתן לחכות אך שהרופא לא רוצה לקחת אחריות על כך, אני מציעה לזכור שזירוז רפואי לרוב אינו קסם וגם הוא לוקח זמן, בין שעות לימים.
במידה והוחלט שיש צורך אמיתי בזירוז, והכוונה שלי לא לנשים יקרות שסוף ההריון מייגע, קשה וכבד ורוצות לסיים את ההריון בשבוע 38, כי אז מבחינה אתית יש לי קושי רציני עם זה. מבחינה טכנית קשה מאוד להפעיל לידה גם בשלבים מתקדמים, אז בטח ובטח בשבועות שקודמים לכך.
אבל כשיש צורך אמיתי תמיד אני מעדיפה במידת האפשר לנסות זירוז טבעי, שגם כאן חשוב שהאישה תדע שזירוז טבעי לוקח זמן והוא אומנם טבעי אך לא הוקוס פוקוס, הזמן הנדרש “להפעלת” לידה באמצעים טבעיים תלוי במוכנות של האישה הנפשית, גופנית ורגשית ושל תינוקה, ככל שהאישה לצורך העניין פחות מוכנה, לדוגמה: צוואר הרחם אחורי וסגור, כך יידרש יותר זמן “להפעלת” לידה. כך שתמיד בשלב זה אבדוק את השבוע שבו האישה נמצאת להריון ואבדוק זאת היטב שאין בלבול בספירת השבועות שגורם לכל הלחץ, תופתעו לגלות שטעויות בספירה הן רבות. אח”כ אני ארצה לבדוק מוכנות רגשית ונפשית של האישה ולאחר מכן האם יש “תנאים” ללידה כגון מצב צוואר הרחם, פתיחה, מחיקה וכו’ בהנחה שהיא כבר נבדקה ויודעת.
עפ”י כל הנתונים שאספתי אני בונה דרך פעולה שיכולה לכלול בתוכה שימוש בהומיאופתיה, פרחי באך, תמיסות אם של צמחים, שמנים, הפנייה לשילוב רפלקסולוגיה ו/או דיקור.
הניסיון שלי לימד אותי שבהחלט יש מקום להשראת לידה טבעית ושזה עובד ואפילו תורם ללידות עוד יותר קלות (כמובן להגדרתי הפנימית לקלות), אני מאמינה שנשות מקצוע זקוקות לידע בנושא השראות לידה טבעיות בכדי שיוכלו לסייע ולחסוך מנשים לעבור זירוז רפואי במידת האפשר וזאת ממקום של ידע, זהירות וענווה.

 

המידע המפורט לעיל הינו מידע כללי לצרכי העשרה.
בכל בעיה בריאותית יש להתייעץ עם רופא והסתמכות על המידע המפורט לעיל היא על אחריות הקורא בלבד.

קטגוריות משוייכות:

הריון ולידה

תגיות משוייכות:

פוסטים נוספים שעשויים לעניין אותך