השראת לידה

תהליך רפואי שמטרתו להתחיל תהליך לידה יזום ביולדת שאינה נמצאת בתהליך טבעי של לידה.  ישנם מקרים שבהם הצוות הרפואי מעדיף להשתמש באמצעים רפואיים על מנת ליילד, כאשר נשקפת סכנה לאם או לעובר.

מתי משתמשים בהשראת לידה?

 1. הריון עודף – יולדות שמגיעות לשבוע 41 ומעלה מבלי לפתח תהליך לידה ספונטני. מצב כזה עלול לגרום סכנה לעובר, הזדקנות של השלייה, סיכויים גבוהים לניתוח קיסרי ומיעוט מי שפיר.
 2.  IUGR – האטה בקצב גדילת העובר בתוך הרחם
 3.  מיעוט מי שפיר
 4.  חוסר תנועות של העובר או ניטור דופק חשוד
 5.  רעלת הריון, סכרת הריונית שאינה מאוזנת, יתר לחץ דם וכל מחלה שעלולה לסכן את היולדת בהמשך ההריון.

שיטות להשראת לידה:

 1. סטריפינג- הפרדת קרומים ידנית של השק העוברי מדפנות הרחם. פעולה זו גורמת לשחרור של פרוסטגלנדינים שמבשילים את צוואר הרחם ויצירת צירים. לעיתים נדרשת חזרה על הפעולה. התהליך לעיתים יכול להיות מעט בלתי נעים.
 2.  קטטר בלוני- החדרת קטטר דק לתעלת צוואר הרחם. בקצה הקטטר יש בלון שאותו מנפחים בעזרת נוזל מימי. שיטה זו יוצרת לחץ על צוואר הרחם שמפריש פרוסטגלנדינים שיוצרים פתיחה ומחיקה של הצוואר. הבלון נפלט בדרך כלל תוך 6 עד 12 שעות. היולדת עלולה להרגיש אי נוחות בגלל הבלון, אולם היא מסוגלת לתפקד באופן רגיל.
 3. מתן פרוסטגלנדינים – ידוע בכינוי “פרופס”- יכול להיעשות באמצעות ג’ל, טבליות או נר, והדרך היעילה ביותר היא החדרתו של הפרופס לתוך הנרתיק קרוב לצוואר הרחם. המטרה היא לרכך את צוואר הרחם ולעודד צירים. יתכן שפעולה זו תחזור על עצמה מספר פעמים כדי להשיג תוצאות רצויות. לעיתים הפרופס עלול לגרום להתכווצויות חזקות מדי.
 4. פיטוצין- זהו חומר סינטטי שמדמה את פעולת האוקסיטוצין שמייצר צירים. הוא ניתן ליולדת בחדר הלידה בעירוי, תוך כדי ניטור עוברי.  השימוש בו יעיל כשיש כבר פתיחה ומחיקה טובה למדי.  כאשר אין הבשלה של צוואר הרחם, התהליך עשוי להיות ארוך וכואב. הוא ניתן בהדרגה יחד עם אפידורל, המינון עולה בהדרגה, תוך כדי ניטור של דופק העובר.

ישנם גם אמצעי השראת לידה וזירוזים טבעיים שהיולדת יכולה לבחור מתוכן, לפני תהליך רפואי.

 • קיום יחסי מין- הפרשה של פרוסטגלנדינים שנמצאים בזרע.
 •  עיסוי פטמות- מעודד הפרשה של אוקסיטוצין.

זוהי זכותה של כל יולדת לבחור בשיטה המתאימה לה. לכל יולדת יש את הזכות לקבל או לסרב לתהליך מסוים, כל עוד היא מודעת לתוצאות ולהשלכותיהן על הלידה עצמה.

נעים להכיר, שמי ריקי גלעד, מתגוררת באיזור השרון ומלווה יולדות באזור השרון והמרכז. מאז ומתמיד, מצאתי את עצמי מלווה נשים בכל מיני מצבים שונים בחיים, כך שבאופן טבעי נמשכתי למקצועות הלידה. אני דולה מוסמכת, מלווה נשים בהריון ובלידה, דולה פוסט פארטום – מלווה יולדות לאחר לידה, ומעסה מקצועית לנשים הרות.

מזמינה אותך ליצור עמי קשר בנייד: 0543111563

קטגוריות משוייכות:

הריון ולידה

תגיות משוייכות:

פוסטים נוספים שעשויים לעניין אותך