וירוס בטן

מי מאיתנו לא סבל מבחילות, שלשולים, הקאות וכאבי בטן? מאמינה שאף אחד. וירוס בטן מפתיע את כולנו וגורם לאי נעימות רבה במערכת העיכול, לעיתים ברמה שגורמת לנו להעדר מהמסגרת היומיומית. אז מה זה בעצם וירוס בטן? ממה נדבקים? ואיך מטפלים?

מה זה וירוס בטן?
זוהי מחלה נפוצה ביותר שמשפיעה על מערכת העיכול וגורמת לכאבי בטן, בחילות, הקאות ושלשולים. כאשר מדובר על וירוס בטן (מחלה שנגרמת על ידי נגיף ויראלי), המחלה לא דורשת טיפול מיוחד וחולפת מעצמה. תסמינים דומים מופיעים גם כאשר מדובר בחיידק במערכת העיכול אך המחלה קשה יותר ונמשכת יותר זמן.

אז תוך כמה זמן באמת זה יעבור?
לרוב זוהי מחלה שנמשכת יום או יומיים אך במקרים מסוימים יכולה להיות ממושכת יותר. במידה והתסמינים הם קשים והמחלה ממשוכת יש להיוועץ ברופא.

איך נדבקים במחלה?
המחלה מאוד מדבקת, אפשר להדבק מאוד בקלות. נגיף זה שורד על משטחים ולכן קצת ההתפשטות הוא מהיר. ההידבקות בווירוס נעשית לרוב דרך מעבר הנגיף מהצואה אל הפה וניתן למנוע אותה באמצעות שמירה על היגיינה לאחר שימוש בשירותים ולפני האוכל. בנוסף, ההדבקה תתכן גם באמצעות משטחים מזוהמים שחולה בא במגע איתם, מים ומזון מזוהמים ואף הדבקה באמצעות רסס טיפתי של חולה.

האם המחלה מסוכנת?
הסיכון המרכזי של המחלה הוא התייבשות בעקבות איבוד רב של נוזלים בהקאות ושלשולים. לכן, חשוב מאוד להקפיד על שתיית מים מרובה בזמן המחלה. במידה ויש חשש להתייבשות, חום גבוה, דם בשלשול או מצבים חריגים אחרים יש לפנות לרופא. כאשר המחלה נגרמה מחיידק היא עלולים להיות סיבוכים נוספים כמו חסימת מעי, התנקבות וכו’.

איך ניתן להמנע מהדבקות?
כדי לא להדבק במחלה חשוב מאוד לשמור על היגיינה- רחיצה קבועה של הידיים לאחר השירותים ולפני האוכל. בנוסף יש לשטוף היטב גם מתחת לציפורניים שמהווה מקום להצטברות גבוהה של חיידקים. בנוסף, יש לרכות מוצרים מן החי כמו חלב, ביצים ובשר אך ורק ממקומות מורשים אשר מחזיקים את המוצרים בקירור. יש להקפיד על תאריך התפוגה של המוצרים ושהביצים אינן סדוקות.

איך ניתן לטפל?
כמו שכבר ציינתי, המחלה לא דורשת טיפול תרופתי מסוים ולרוב תחלוף מעצמה אך כרוכה בסבל רב לחולה ואי נעימות שלעיתים גורמת לנו להעדר מהמסגרת היומיומית. לכן, יש כמה דרכים בהן ניתן להקל על החולה במחלה ולעזור למחלה לחלוף במהירות ובקלות יתרה. ראשית, חובה לשתות הרבה מים. שנית, נמליץ להימנע ממזונות עתירי שומן, מוצרי חלב ואוכל מתובל וחריף. כאשר רעבים אפשר לאכול במנות קטנות אוכל קל כמו צנימים, אורז לבן או מרק. בנוסף, אמליץ רבות על שימוש בתוספי תזונה מתאימים הידועים ביעילותם להרגיע את מערכת העיכול ולהקל על תסמיני וירוס בטן.

קטגוריות משוייכות:

לכל המשפחה

פוסטים נוספים שעשויים לעניין אותך