שליח עד הבית חינם בהזמנות מעל 149 ש"ח
נשמח להיות בקשר בצ'אט או בטלפון 077-3310210 בשעות הפעילות 8:00-17:00
שליח עד הבית חינם בהזמנות מעל 149 ש"ח
נשמח להיות בקשר בצ'אט או בטלפון 077-3310210 בשעות הפעילות 8:00-17:00

הילד סובל מכאבי אוזניים? כאן תוכלו ללמוד מה גורם להם וכיצד ניתן לטפל בהם באופן טבעי.

מספר עובדות על כאבי אוזניים

כאבי אוזניים נובעים לרוב מדלקות, אך הם גם יכולים לנבוע מעודף שעווה של האוזניים או מנוזלים באוזניים, במאמר זה נעסוק בעיקר בכאבי אוזניים הנובעים מדלקות.

דלקות האוזניים נפוצות בעיקר בקרב ילדים ולמעשה, כמעט כל ילד יחווה דלקת אוזניים לפחות פעם אחת עד גיל שלוש. ככל שהגיל עולה, כך הסבירות לסיבוכים יורדת וכך גם חומרת הדלקת. עובדה מעניינת נוספת היא, שדלקות האוזניים נפוצות יותר אצל בנים מאשר אצל בנות.

חשוב לדעת שסיבה נוספת לכאבי אוזניים וירידה בשמיעה הינה נוזלים באוזניים, אל אף שרבים חושבים כי מקור הנוזלים הינה חיצונית, דוגמת מים שחדרו לאוזן במקלחת או בבריכה, נוזלים באוזניים נגרמים לרוב מהפרשה של הגוף באזור האוזן התיכונה, ובשל מבנה הגולגולת של ילדים ישנה לעיתים קרובות הצטברות של נוזלים אלו.

הגורמים העיקריים לדלקות אוזניים

דלקות אוזניים מופיעות, בדרך כלל, בתקופת הסתיו והחורף. זוהי התקופה, שבה אנו נוטים לסבול יותר ממחלות חיידקיות ונגיפיות והחיידקים והנגיפים הם גורם נפוץ לדלקות אוזניים. כמו כן, גם כאשר מדובר על מחלה נפוצה, המשפיעה בעיקר על הגרון, היא עלולה להוביל לכאבי אוזניים בשל בעיות בניקוז הנוזלים מהאוזן דרך הגרון אל הלוע. הצטברות זו עלולה לגרום הן לכאב באוזניים ואף לירידה באיכות השמיעה עד להתנקזות הנוזלים. כמו כן, כאשר מצטברת שעווה באוזן, היא מהווה מצע לחיידקים.

תסמינים

טיפול טבעי בכאבי אוזניים

התסמין המוכר והנפוץ ביותר של דלקת אוזניים הוא הכאב. כאשר מדובר על ילדים רכים, אנו יכולים בעיקר לראות אותם נוגעים באוזן מצד אחד, ונרתעים ממגע שלנו מן הצד השני. בדרך כלל, הכאב גובר בעיקר בשעות הלילה. תסמין נפוץ נוסף הוא חום, שלעיתים עולה בשעות הלילה ויורד בשעות היום ולעיתים הוא מלווה בחוסר תיאבון, חולשה ושאר התסמינים הנלווים של חום. לעיתים אף ניתן להבחין בהפרשות מוגלתיות מהאוזן. המראה אמנם מבהיל, בעיקר בשביל ההורים, אבל לא מדובר לרוב במצב מסוכן.

קבוצות סיכון

כאמור, ילדים צעירים נוטים לסבול מדלקות אוזניים הרבה יותר ממבוגרים ובנים נוטים לסבול יותר מבנות. יחד עם זאת, ישנם גורמי סיכון נוספים: ילדים חולי אסטמה, סובלים מאלרגיה שבאה לידי ביטוי בגודש באף או אטופיק דרמטיטיס. כמו כן, גם תינוקות שנוהגים לשתות מבקבוק בתנוחת שכיבה עלולים לסבול יותר מדלקות אוזניים וגם מי שהוריו סבלו מהן בילדותם.

הטיפול הטבעי

במקרים של דלקות אוזניים מומלץ לערוך בדיקה אצל רופא ילדים ולפעול בהתאם להנחיותיו. בנוסף, ישנם סוגים שונים של "תרופות סבתא" כמו צמר גפן חם בחלקה החיצוני של האוזן, טפטוף של שמן זית, אדים חמים לפתיחת דרכי הנשימה וכדומה. כמו כן, ישנם גם תוספי תזונה ייעודיים.

 

המידע המפורט לעיל הינו מידע כללי לצרכי העשרה.
בכל בעיה בריאותית יש להתייעץ עם רופא והסתמכות על המידע המפורט לעיל היא על אחריות הקורא בלבד.

לקוחות יקרים!
   במיוחד לעת הזו שירות המשלוחים עד הבית עובד כרגיל
עד 3 ימי עסקים – חינם בהזמנה מעל 149 ש"ח
ומסובסד בהזמנה מתחת ל-149 ש"ח.

בריאות שלימה,
ד"ר קיי ישראל בע"מ

שינוי גודל גופנים
ניגודיות