טיפים לחידוד ושיפור הזיכרון

המוח הוא איבר דינאמי. הוא מכיל מיליארדי תאי עצב המשמשים לזיכרון שלנו. הזיכרון הוא מרכיב חיוני לפעולות בסיסיות כמו דיבור, למידה ואפילו התמצאות בחלל הבית הפרטי שלנו ולמעשה לא נוכל לתפקד בלעדיו. פעילות משפיעה באופן מהותי על יכולות המוח לחשוב ולשלוף זיכרונות, כך שככל שאנו נתרגל את המוח יותר, כך היכולת שלו לתפקד תשתפר.

ד”ר קיי ריכזה עבורכם 10 טיפים לחידוד ושיפור הזיכרון:

1. שינה טובה- שינה תופסת מקום חשוב בכל הנוגע לאחסון ושמירת הזיכרונות. בזמן השינה המוח מאחסן  מידע חשוב אותו ניתן יהיה “לשלוף” במידת הצורך. לאדם בוגר כדאי להקפיד על שינה של כ-7-9 שעות.

2. תזונה בריאה ונכונה- תזונה בריאה תורמת לתפקוד המוח. הקפידו לאכול פירות, ירקות ודגנים מלאים במסגרת התפריט היומי, וכן מזונות המכילים אומגה 3 כמו זרעי פשתן, סויה ואגוזי מלך. אומגה 3 תורמת רבות ליכולות הזיכרון שלנו.

3. המעיטו בשתיית אלכוהול- אלכוהול הוא חומר רעיל למוח ולכן משבש לנו את הקואורדינציה ושיווי המשקל וכן עשוי לגרום לאובדן זיכרון ובלבול.

4. הפסיקו לעשן- מחקרים מצאו כי עישון נקשר לסיכון מוגבר להתפתחות ליקויים בזיכרון שלנו. למעשנים סבירות גבוהה יותר לירידה ביכולות הקוגנטיביות וביכולות הזיכרון.

5. הקפידו על פעילות ואינטראקציה חברתית- אינטראקציה חברתית יכולה לעזור להפחית דיכאון ומתח, תוך שידוע כי דיכאון ומתח תורמים לאובדן הזיכרון. מפגשים חברתיים גורמים לתפקוד מוגבר של המוח ותורמים לקליטת מידע וזכירתו. לכן מומלץ להיפגש עם חברים ומשפחה בתדירות גבוהה ככל הניתן.

6. עשו סדר בבאלגן- אם הבית שלכם או לוח הזמנים שלכם מבולגן, אתם צפויים לשכוח יותר ויותר דברים. נהלו רשימת משימות ולוח שנה במחברת או בפלאפון.

7. הקפידו על פעילות גופנית- פעילות גופנית מגבירה את זרימת הדם לכל הגוף וגם למוח ובכך מסייעת לתפקוד המוח ושמירה על הזיכרון.

8. עשו תרגילים למח- אין מחלוקת כי פעילות גופנית תורמת לשמירה על חלקי הגוף כולם ומסייעת לנו לשמור על הכושר, אך למעשה, גם המוח שלנו זקוק לשגרת כושר. מלאו תשבצים, למדו שפה חדשה, למדו לנגן בכלי נגינה. השתדלו לעשות פעילויות המגרות את הצד המנטלי.

9. תגעו, תטעמו, תראו ותשמעו- ככל שאנחנו מערבים יותר חושים בקליטת מידע כך נזכור את המידע טוב יותר. כך למשל תזכרו את טעמו, ריחו ומרקמו של מאכל משפחתי אהוב.

10. תוספי תזונה-  ישנם תוספי תזונה המיועדים לחידוד הזיכרון, סיוע בקליטת חומר ומידע רב ושליפתו בקלות בעת בצורך ומומלץ בהחלט לצרוך אותם.

 

המידע המפורט לעיל הינו מידע כללי לצרכי העשרה.

בכל בעיה בריאותית יש להתייעץ עם רופא והסתמכות על המידע המפורט לעיל היא על אחריות הקורא בלבד.

קטגוריות משוייכות:

מבוגרים

תגיות משוייכות:

חידוד זיכרון בבחינות

פוסטים נוספים שעשויים לעניין אותך