טקס סגירת עצמות

השבועות שלאחר הלידה הם פרק זמן יחודי ורגיש מאוד בחייה של כל אמא. השינויים עוצמתיים ומתרחשים במקביל בכל הרבדים- מבחינה פיזית, הרחם צריכה לחזור לגודלה ולמיקומה המקורי, שרירי הבטן צריכים להיסגר מחדש, הפרינאום צריך להחלים, ועוד.

מבחינה נפשית, כל יולדת זקוקה לזמן כדי לעכל ולעבד את מה שעברה בלידה- בין היא נחוותה כחיובית, ובעיקר אם לא. האחריות הבלתי פוסקת לתינוק קטן שתלוי בה לחלוטין אינה פשוטה. הכוחות המנוגדים בתוכה- התמסרות לתינוק מצד אחד, וגעגוע לעצמה ה”ישנה” מצד שני, עלולים להיות מטלטלים.

בכל התרבויות העתיקות נוצרו טקסים ומנהגים מיוחדים עבור התקופה הזו. נשים היו עטופות בתמיכה פרקטית, פיזית, רגשית ורוחנית. מעט מדי נשאר מהכבוד הגדול שהחברה רחשה לתקופת משכב הלידה, אך היום ישנה הבנה מתחדשת כי מוטלת עלינו אחריות, כקהילה, לטפל באמהות החדשות. למה? כי אמא בריאה, פיזית ונפשית, היא הצינור הישיר להזרמת ריפוי הלאה אל משפחתה, קהילתה והחברה כולה.

ישנן שיטות רבות ויחודיות מבחינה תרבותית, המסייעות בשמירה על בריאותה ורווחתה של האם הטרייה. טקס סגירת העצמות הוא אחת מהדרכים היפות והעוצמתיות לתמוך באם החדשה בשנתה הראשונה לאמהות. הטקס מכיר ונותן מקום לשינויים העצומים שחלים בנו, הנשים היולדות- בגוף, בנפש וברוח, ועוזר לנו להיאסף חזרה.

מבחינה פיזית, הוא תומך בהיאספות וביציבות של עצמות האגן, עוזר לאיברים הפנימיים בתנועתם חזרה למקומם, מסייע לרחם להתכווץ לגודלה המקורי, מנקז עודפי נוזלים וממריץ את זרימת הדם.

מבחינה נפשית, הוא מרגיע, מקרקע, מאזן את סערת הרגשות ותומך בשינוי הגדול ובקבלה של “האני החדשה”. הוא מאפשר ליולדת לסיים את תהליכי ההריון והלידה ולהחזיר לעצמה את כוחותיה הנפשיים.

הטקס מתרחש בחדר חמים ושקט, ונפתח בשיחה ובהבעת כוונה. האשה תקבל עיסוי מרגיע לכל גופה. לאחר העיסוי, יעטף גופה בעזרת מספר צעיפי ריבוזו (צעיף רחב וחזק המשמש את האשה בדרום אמריקה לאורך ההריון, בלידה ואחריה). אגנה של האישה שהתרחב ונפתח כדי להכיל את התינוק הגדל וללדת אותו, ינודנד בעדינות, יעטף ויאסף למקומו. הבטן תקבל עיסוי עדין בעזרת שמן חם. המגע התומך והמרפא מחזיר את האנרגיה של האישה למרכז שלה ומאפשר לה לסגור מעגל.

בהמשך תיעטף האשה בעזרת צעיפים נוספים, כך שכל חלק בגופה יקבל את המגע והכבוד הראוי לו. כך, עטופה כולה, תשאר האשה לנוח מספר דקות, כשברקע שירה, מוסיקה, תפילה, או פשוט דממה עמוקה- לפי רצונה וקריאת הלב שלה.
פעם אחר פעם אני זוכה לראות איך כמו עוף חול, ברגע שריבוזו אחר ריבוזו נפתח ומוסר מהגוף- קמה לה אשה חדשה, עם חיוניות מחודשת, עם שקט עמוק, ועם בהירות פנימית.

פעם אחר פעם אני זוכה לראות כמה עוצמה יש בעצירה, בהשתהות, במתן תשומת לב לחלקים שבנו המבקשים ריפוי.
הלוואי ונזכה כולנו!

הדס גוז – לידה של אהבה: 052-4257801
אשת איש ואמא לארבעה מתוקים,
מטפלת ומלווה רגשית,
דולה ומדריכת הכנה ללידה,
מעבירה טקסים ומעגלי נשים,
מטפלת שיאצו בכירה

X

נשות מקצוע

נשות מקצוע מתחום ההריון והלידה יכולות להנות ממוצרי ד"ר קיי ייעודיים ומקצועיים למרחב הלידה.

הרשמה לנשות מקצוע

נשות מקצוע מתחום ההריון והלידה יכולות להנות ממוצרי ד"ר קיי ייעודיים ומקצועיים למרחב הלידה.

ליקצ׳יק לילה

המוצר המושלם בשביל ליקצ׳יק יום!

75.00

ליקצ׳יק יום

המוצר המושלם בשביל ליקצ׳יק לילה!

75.00