טקס סגירת עצמות

השבועות שלאחר הלידה הם פרק זמן ייחודי ורגיש מאוד בחייה של כל אמא. השינויים עוצמתיים ומתרחשים במקביל בכל הרבדים- מבחינה פיזית, הרחם צריך לחזור לגודלה ולמיקומה המקורי, שרירי הבטן צריכים להיסגר מחדש, הפרינאום צריך להחלים, ועוד. מבחינה נפשית, כל יולדת זקוקה לזמן כדי לעכל ולעבד את מה שעברה בלידה- בין היא נחוותה כחיובית, ובעיקר אם לא. האחריות הבלתי פוסקת לתינוק קטן שתלוי בה לחלוטין אינה פשוטה. הכוחות המנוגדים בתוכה- התמסרות לתינוק מצד אחד, וגעגוע לעצמה ה”ישנה” מצד שני, עלולים להיות מטלטלים.

בכל התרבויות העתיקות נוצרו טקסים ומנהגים מיוחדים עבור התקופה הזו. נשים היו עטופות בתמיכה פרקטית, פיזית, רגשית ורוחנית. מעט מדי נשאר מהכבוד הגדול שהחברה רחשה לתקופת משכב הלידה, אך היום ישנה הבנה מתחדשת כי מוטלת עלינו אחריות, כקהילה, לטפל באימהות החדשות. למה? כי אמא בריאה, פיזית ונפשית, היא הצינור הישיר להזרמת ריפוי הלאה אל משפחתה, קהילתה והחברה כולה.

ישנן שיטות רבות וייחודיות מבחינה תרבותית, המסייעות בשמירה על בריאותה ורווחתה של האם הטרייה. טקס סגירת העצמות הוא אחת מהדרכים היפות והעוצמתיות לתמוך באם החדשה בשנתה הראשונה לאימהות. הטקס מכיר ונותן מקום לשינויים העצומים שחלים בנו, הנשים היולדות- בגוף, בנפש וברוח, ועוזר לנו להיאסף חזרה.

מבחינה פיזית, הוא תומך בהיאספות וביציבות של עצמות האגן, עוזר לאיברים הפנימיים בתנועתם חזרה למקומם, מסייע לרחם להתכווץ לגודלה המקורי, מנקז עודפי נוזלים וממריץ את זרימת הדם. מבחינה נפשית, הוא מרגיע, מקרקע, מאזן את סערת הרגשות ותומך בשינוי הגדול ובקבלה של “האני החדשה”. הוא מאפשר ליולדת לסיים את תהליכי ההיריון והלידה ולהחזיר לעצמה את כוחותיה הנפשיים.

הטקס מתרחש בחדר חמים ושקט, ונפתח בשיחה ובהבעת כוונה. האישה תקבל עיסוי מרגיע לכל גופה. לאחר העיסוי, ייעטף גופה בעזרת מספר צעיפי ריבוזו (צעיף רחב וחזק המשמש את האישה בדרום אמריקה לאורך ההיריון, בלידה ואחריה). אגנה של האישה שהתרחב ונפתח כדי להכיל את התינוק הגדל וללדת אותו, ינודנד בעדינות, ייעטף וייאסף למקומו. הבטן תקבל עיסוי עדין בעזרת שמן חם. המגע התומך והמרפא מחזיר את האנרגיה של האישה למרכז שלה ומאפשר לה לסגור מעגל.

בהמשך תיעטף האישה בעזרת צעיפים נוספים, כך שכל חלק בגופה יקבל את המגע והכבוד הראוי לו. כך, עטופה כולה, תישאר האישה לנוח מספר דקות, כשברקע שירה, מוסיקה, תפילה, או פשוט דממה עמוקה- לפי רצונה וקריאת הלב שלה. פעם אחר פעם אני זוכה לראות איך כמו עוף חול, ברגע שריבוזו אחר ריבוזו נפתח ומוסר מהגוף- קמה לה אישה חדשה, עם חיוניות מחודשת, עם שקט עמוק, ועם בהירות פנימית. פעם אחר פעם אני זוכה לראות כמה עוצמה יש בעצירה, בהשתהות, במתן תשומת לב לחלקים שבנו המבקשים ריפוי.
הלוואי ונזכה כולנו!

 

הדס גוז – לידה של אהבה: 052-4257801
אשת איש ואמא לארבעה מתוקים,
מטפלת ומלווה רגשית,
דולה ומדריכת הכנה ללידה,
מעבירה טקסים ומעגלי נשים,
מטפלת שיאצו בכירה

קטגוריות משוייכות:

הריון ולידה

תגיות משוייכות:

פוסטים נוספים שעשויים לעניין אותך