טקס שינה – השכבה מוקדמת, נינוחה וללא קושי

סדר פעולות
תינוקות אינם מזהים או מרגישים את הזמן בשעון, ולכן, על מנת לדעת מתי מתרחשת פעולה או מה עומד להגיע אחריה, הם נעזרים בסדר הפעולות שההורים מקנים להם. על מנת ליצור לתינוק הרגלי שינה בריאים ונכונים ולאפשר לו להיכנס למצב שינה במהירות, בנינוחות ועם מעט מאוד התנגדויות, נבסס לתינוק סדר פעולות לפני הכניסה למיטה:

יש שיקראו לסדר הזה “טקס שינה” – מה הוא בדיוק אומר?
סדר פעולות קבועות החוזרות על עצמן מידי יום לקראת שינה. כל זאת על מנת לסמל לתינוק שעוד מעט מגיע זמן השינה. הסדר הזה מרגיע את התינוק ומסייע לו להבחין כי היום נגמר והלילה מתחיל,

מה צריך לכלול טקס שינה?

  • הפחתת גירויים
  • פעילות מרגיעה
  • ארוחת ערב (מוצקים, הנקה או תמ”ל)
  • מקלחת נעימה וחמימה
  • שיר רגוע/סיפור

אציין כי טקס השינה ייערך באור ויעשה מחוץ לחדר השינה שבו התינוק ישן. לעומתו, ההרדמה עצמה תיעשה בחושך ובתוך חדר השינה של התינוק. רצוי לא לערוך טקס שינה במידה וההורה לא מזהה סימני עייפות של התינוק. סימני העייפות יכולים להופיע בצורת גירוד האוזן או הראש, גבות מאדימות, פיהוק או שפשוף עיניים. עם הגעת סימני העייפות, הטקס רצוי להתחיל וכך יסייע לתינוק להירדם בצורה מרגיעה ונינוחה.

תמציות צמחים
במהלך טקס השינה ניתן ומומלץ לתמוך בילדים באמצעות תמציות צמחים מרכיבים טבעיים המסייעים בהרגעה ושחרור מתחים מהיום ותורמים להצלחתו של תהליך ההרדמה.

הורמון המלטונין
הורמון זה מכונה גם כהורמון השינה, הוא מסייע לתינוק להבחין בסיומו של יום והגעתו של הלילה, וכן משרה על התינוק את תחושת העייפות לפני השינה. הוא מופרש בגופו של התינוק בשעות המוקדמות של הלילה (לקראת שקיעה) בעיקר בזמן השינה. הוא מגיע לשיאו לקראת זריחה (בשעות הקטנות של הלילה) ובזמן זה הפרשתו מועטה. לכן הורים יקרים, השעות המומלצות לכניסה לשינה עבור ילדים בגיל הרך הם בין 18:30-20:00. זאת בשל הפרשת הורומון המלטונין אשר עוזר לתינוק להיכנס לשינה בצורה מהירה ונינוחה ועל כן התינוק פחות התנגד לתהליך ההרדמה.

שימוש בתמציות צמחים
בשביל ילדים כל יום הוא אתגר. הם מתפתחים, בוחנים את העולם ולומדים עליו ועל עצמם בכל רגע נתון. ישנם ימים בהם חווים שינויים, הן מבחינה מוטורית וקוגניטיבית, ואפילו שינויים בהרגלים כמו כניסה למסגרת והסתגלות לדמות מטפלת חדשה. מצבים אלו מהווים קושי ואתגר ואף יכולים לבוא לידי ביטוי בחוסר רוגע או קשיי כניסה לשינה. לכן ניתן להשתמש בתמצית צמחים מרכיבים טבעיים המאפשרת לשחרר את מעמסות היום ולהיכנס למצב מאוזן ורגוע יותר.

 

ניב אפשטיין,

יועצת שינה מוסמכת בשיטת “לילה טוב”.

מדריכה ומלווה הורים בתהליך הקניית הרגלי שינה בריאים ונכונים לילדיהם

מתבססת על יצירת דפוס התקשרות בטוח בין ההורה לילד וכן דוגלת במענה תמידי ומיידי לבכי.

054-457-5124

קטגוריות משוייכות:

ילדים

תגיות משוייכות:

שינת ילדים

פוסטים נוספים שעשויים לעניין אותך