מלווים בחדר הלידה

רגעים מרגשים, הזכות להיות חלק ממעשה בריאה מופלא, להיות בנוכחות בלידה. וואו!! אך מה המקום של המלווה? איך לתמוך ולעזור ליולדת היקרה?

חדר לידה הוא מקום של שמחה ועשייה. בחדר לידה מתקדם לו תהליך ששזורים בו עוצמה, עבודה, כאב. לכן המלווים נכנסים עם חיוך, עם הקשבה, עם תקוה. מה לא נכנס? רחמים, דאגה, חולשה.

טיפ: בחדר לידה הדיבור הוא במילים חיוביות, מילים מחזקות.

טוב, מעולה, מתקדמים, נהדר, שמח ועוד. (ממש לא – אוי, כואב, מסכנה וכו.) גם המחשבות צריכות להיות חיוביות. אם קשה לכם לצפות בקושי של אדם אהוב, אם הרחמים מתגברים ותופסים פיקוד. אז אולי לא כדאי להיות שם עם היולדת. גם תמיכה מרחוק במחשבות ובהודעות נותנת הרבה כוחות.

איך אפשר לעזור ליולדת בחדר הלידה?

  • מגע עושה פלאים.
  • עיסוי בגב שמקל על כאב הצירים,
  • עיסוי ברגלים, בידיים, בראש וכתפיים מרפה ומרגיע.
  • תביאו אתכם משחה לעיסוי עם שמנים מתאימים לעידוד הגוף להתקדם בתהליך הלידה ולהרפיה. המלצה – שמן שקדים של ד”ר קיי

טיפ: לבקש מהיולדת שתנחה אתכם היכן היא זקוקה לתמיכה בעת הציר. התמיכה יכולה להיות בעיסוי, באגרוף/בוהן הלוחצים ככוח נגד בנקודה מסוימת וכו. היולדת יכולה להנחות לא רק במילים. אפשר גם בהזזת הידיים התומכות אל המקום המדויק. שמרו על אוזן קשבת ופה מברר. נסו להיות המתווך עם הצוות הרפואי. השתדלו להקשיב לנאמר, לשאול ולהבין כדי לתת ליולדת את המידע בזמן ובמינון הנכון.

טיפ: כדאי לחשוב מראש על מידע שחשוב לכם לדעת, לברר מהן השאלות שאולי יעלו. לתאם עם היולדת מראש איך היא הייתה רוצה שיטפלו בה, איך לתת לה את המידע,
איך לעזור לה להחליט.

המיקוד הוא היולדת. להיות עבורה. להשתדל לא “לברוח” למחוזות שיחה אחרים. הסחות דעת מרחיקות את היולדת מהתהליך שלה. כשהיולדת מגלה סימנים של חיבור לעצמה (מהצד לעיתים יראה כ”ריחוף”) – לא להפריע לה! בלי שאלות. להיות בשקט בשקט ולהמתין בסבלנות לרגע שבו היא תבחר לתקשר איתכם.

טיפ: חשוב שהמלווים יתרעננו מידי פעם. צריך למלא את הצרכים האישיים – אוכל ושתיה, מנוחה, להתפנות בשירותים. כשהמלווים דואגים גם לעצמם הם יכולים להיות במיטבם. ממליצה מראש לכתוב משפטים המחזקים את היולדת. “את והעובר צוות”, “את יודעת ללדת”, “את קשובה לעצמך” וכן הלאה.

כדאי להכין רשימת מוזיקה אהובה על היולדת כדי להשמיע בעת תהליך הלידה. יתכן מאד שב”שעת האמת” יידרש שינוי בסגנון או בכלל רצון לשקט. זה בסדר, היכולת לזרום חשובה מאד.

רוצים ללמוד עוד?
להתכונן?

אורלי קלוש
“לתת את הנשמה ואת הלב”
תומכת לידה, מדריכת הכנה ללידה, יועצת בקהילה
צועדת איתך בשביליי ההריון, הלידה וההורות.
מלוה נשים בהריון ובלידה באזור ירושלים והדרום (במקרים מיוחדים גם במרכז… ואפילו בצפון).
מקשיבה, מכוונת, מדייקת בשיחת טלפון וזום מכל הארץ.

מאמינה בלהיות עבורך ובשבילך.
לצעוד יחדיו לחווית לידה רכה ושמחה

0528903631

קטגוריות משוייכות:

הריון ולידה

תגיות משוייכות:

פוסטים נוספים שעשויים לעניין אותך