מעגל הקסמים – איך העייפות הופכת את הילד לעצבני ולהיפך

מכירים את זה, שהילד עייף ולא מצליח להירדם ואז הוא עצבני ומתקשה עוד יותר להירדם? בואו נדבר על זה!

אופיו של המעגל

דינו של המעגל הוא להסתובב סביב עצמו וכך זה גם עם מעגל הקסמים של השינה בלילה. כשהילד עייף, הוא עצבני וכשהוא עצבני, הוא מתקשה להירדם. וכך זה ממשיך עד שבשלב כזה או אחר, משהו ישתנה וישבור את המעגל הזה ולכן חשוב למצוא לכך פתרונות ובהקדם האפשרי.

איך זה מתחיל?

מעגל הקסמים יכול להתחיל בדרכים שונות ולעתים אף להשתנות אצל אותו הילד בתוך ימים ספורים. לעתים זה מתחיל במעבר בין שעון הקיץ לשעון החורף ולהיפך, לעתים זה מתחיל משינוי בשגרה כמו חופשה וכדומה, לעתים זה מתחיל מיום קשה בגן או מחלה והסיבות האפשריות הן עוד רבות.

חשיבות שבירת המעגל

כשילד לא מצליח לישון בלילה הגוף שלו לא עובר את התהליכים החשובים המתרחשים במהלך שנת הלילה כדוגמת הגדילה לפי הפוטנציאל האמיתי שלו, הפרשת ההורמון האחראי על מצב הרוח, מתן האפשרות לגוף לנוח ולצבור אנרגיה לקראת היום הבא ועוד.

שבירת מעגל קבוע

אם המעגל הוא קבוע וחוזר על עצמו בכל יום מחדש, או לפחות בתדירות גבוהה, כדאי להתייחס אליו בהתאם. אם כן, כדי לשבור מעגל קבוע כדאי לבחון את הרגלי השינה וטרום השינה של הילד ולבדוק מה ניתן לשנות בהם, בהתאם לגילו כמובן. כמו כן, מומלץ למצוא מה יכול להרגיע אותו לקראת השינה. בין אם מקלחת ארוכה במיוחד, הכנה ארוכה יותר לקראת השינה, תוסף תזונה להרגעה או כל דבר אחר.

שבירת מעגל חד פעמי

במידה והמעגל קורה לעתים רחוקות יחסית, כדאי לבדוק מה שונה באותם הימים מימים רגילים, בהם הוא נרדם בקלות. מן הסתם, בהחלט יכולים להיות גורמים שונים לשינויים בסדרי השינה של הילד ובעיקר אם מדובר על תינוק, שחווה קפיצות גדילה. אבל גם הם ידועים ומוכרים לנו ובאפשרותנו להתכונן לכך מראש.

להקדים תרופה למכה

במידה ואתם יודעים, שצפוי לילה לא שגרתי או אפילו מספר לילות לא שגרתיים כמו ערב חג, חופשה או כל דבר אחר שיוציא את הילד מהשגרה שלו, מומלץ להקדים תרופה למכה כדי למנוע את מעגל הקסמים מראש. אחת האפשרויות הטובות ביותר היא למצוא פתרונות הרגעה ולתת לו אותם עוד לפני שהמעגל מתחיל.

להבין את הגוף

כשלגוף חסר משהו, הוא נכנס למצב של סטרס והרי ידוע, שסטרס לא מאפשר הירדמות. הסטרס יכול לנבוע מגורמים רבים, ומומלץ לטפל בסטרס על מנת להבטיח שינה ערבה.

המידע המפורט לעיל הינו מידע כללי לצרכי העשרה.
בכל בעיה בריאותית יש להתייעץ עם רופא והסתמכות על המידע המפורט לעיל היא על אחריות הקורא בלבד.

קטגוריות משוייכות:

ילדים

תגיות משוייכות:

פוסטים נוספים שעשויים לעניין אותך