מערכת החיסון של מבוגרים

מערכת החיסון שלנו, המלווה אותנו לאורך כל חיינו, היא מערכת מורכבת וחיונית. מהי מערכת החיסון? מה ההבדל בין ילדים למבוגרים? מתי צריך לחזק את מערכת החיסון של מבוגרים? כל התשובות במאמר זה.

מהי מערכת החיסון?

מערכת החיסון היא ההגנה של הגוף כנגד נגיפים, חיידקים ופתוגנים נוספים. מערכת החיסון כוללת את הקרומים הריריים בגוף המונעים את כניסתם של הגורמים הזרים, את מערכת הלימפה אשר “מסננת” את הדם מהם ואת תאי הדם הלבנים אשר מזהים ומסלקים אותם. כאשר אנו חולים, סימפטומי המחלה כמו חום והפרשות נגרמים בעקבות פעולתה של מערכת החיסון. לכן, עליה פתאומית של החום לעיתים יכולה להעיד על תגובה טובה ומהירה של מערכת החיסון.

ילדים אל מול מבוגרים

יש הבדל גדול בין מערכת החיסון של ילדים לבין זו של מבוגרים. מערכת החיסון של ילדים היא “חסרת ניסיון” וטרם הספיקה “להכיר” מחלות ופתוגנים רבים. לכן, כאשר מערכת החיסון של ילדים פוגשת בפתוגן היא לעיתים לא יודעת כיצד להתמודד איתו וזו תהיה הפעם הראשונה שתיצור זיכרון חיסוני של הפתוגן. במקרים כאלו המחלה עלולה להיות ארוכה מן הצפוי. בנוסף, פתוגנים שגופנו כבר “רגיל” אליהם שאפילו לא גורמים לשיעול קל, אצל ילדים יכולים להתפתח למחלה ארוכה עם סימפטומים מגוונים עד שילמדו כיצד להתמודד איתה ובפעם הבאה זה כבר לא יהווה עניין.  בתור מבוגרים המערכת החיסונית כבר מכירה הרבה פתוגנים ויודעת כיצד להתמודד עמם. מהצד השני, ככל שאנו מתבגרים המערכת נדרשת לעבוד קשה יותר כדי להתמודד מול פתוגנים שונים. לכן, כאשר אדם מבוגר מתמוד עם פתוגן לא מוכר, נדרש לגוף שלו יותר זמן להבריא מאשר לילד.

ומה לגבי קשישים?

ככל שאנו מתבגרים כל המערכות בגוף שלנו נחלשות והדבר נכון גם לגבי מערכת החיסון. לכן, קשישים רבים מתקשים להתמודד עם מחלות קלות יחסית. לעתים, אפילו הצטננות קלה עלולה להוביל לסיבוכים ואף להשפיע על מערכות אחרות בגוף.

מתי כדאי לחזק את מערכת החיסון?

יש שיגידו, שעונת החורף היא התקופה החשובה ביותר לחיזוק המערכת ובהחלט אפשר להבין מהיכן נובעת מחשבה זו. הרי זו התקופה בשנה, שבה רובנו חולים! יחד עם זאת, חשוב לזכור את עונות המעבר, בהן מזג האוויר לא צפוי, אלרגנים שונים מתעופפים לכל עבר וכו’. גם בקיץ של היום, בניגוד לעבר, אנו שוהים רוב הזמן בחדרים ממוזגים וסגורים עם אנשים רבים. כאשר מדובר בילדים שלנו, אנו נוטים לשמור עליהם ולחסן אותם ולעשות כל מה שצריך בשביל שיהיו בריאים. אבל כאשר מדובר במבוגרים, אנו נוטים לוותר לעצמנו ובאותה הנשימה – להזיק לעצמנו. עלינו לשמור על מערכת החיסון שלנו בתור מבוגרים ולחזק אותה באופן שוטף ולאורך כל השנה.

 

המידע המפורט לעיל הינו מידע כללי לצרכי העשרה.
בכל בעיה בריאותית יש להתייעץ עם רופא והסתמכות על המידע המפורט לעיל היא על אחריות הקורא בלבד.

 

קטגוריות משוייכות:

מבוגרים

פוסטים נוספים שעשויים לעניין אותך