סבוריאה

מהי סבוריאה?
הסבוריאה היא מחלת עור נפוצה מאוד. למעשה, כ-2-3% מכלל האוכלוסייה העולמית סובלים ממנה בדרגות הפחות נפוצות שלה ואצל תינוקות עד גיל שנה היא נפוצה עוד יותר. המשמעות שלה היא דלקת של העור והיא מופיעה באזורים בגוף בהם יש בלוטות חלב כדוגמת בתי השחי, האוזניים, הקרקפת, מפשעות ועוד. אצל גברים נפוץ מאוד גם למצוא אותה על באזורים השעירים של עור הפנים.

מה הגורמים לסבוריאה?
במקרה של סבוריאה לא מדובר על דלקת חיידקית או נגיפית או פטרייתית, אלא דלקת של העור ללא סיבה חיצונית. שינויים הורמונליים, מצבי לחץ ומחלות כדוגמת הפרקינסון, עלולים להחמיר את המחלה.

מהם התסמינים למחלה?
התסמינים של הסבוריאה דומים מאוד לתסמינים של פסוריאזיס, בעיקר בכך שמדובר על אדמומיות בעור עם קשקשים מעל. יחד עם זאת, ישנם הבדלים ברורים בין שתי המחלות, המתבטאים בעיקר באזורים בגוף, שהם הן מופיעות ובהופעה עצמה. לדוגמה, בנגעים של הפסוריאזיס קיים גבול ברור בין החלק המקושקש לבין העור הבריא ואילו בסבוריאה, נדמה כאילו העור המודלק והעור הבריא הם יחידה אחת. התסמין הנפוץ ביותר של הסבוריאה הוא הקשקשים בקרקפת. מתסמין זה סובלים כ-15-20% מהאוכלוסייה העולמית והוא יכול להופיע בדרגות שונות. יש אנשים שמידי פעם בפעם נתקלים במעט קשקשים שנושרים מהקרקפת ויש אנשים, ובעיקר תינוקות, שעל הקרקפת שלהם יש מעין קליפה של קשקשים.

האם המחלה מסוכנת?
הסבוריאה איננה מסוכנת כלל אך היא דומה בתסמיניה למחלות אחרות, שבהחלט עלולות להיות מסוכנות כדוגמת זאבת ואיידס. לכן, כאשר מופיעה סבוריאה, בעיקר אצל אדם מבוגר, חשוב לבדוק עם רופא עור ולבצע את האבחון המתאים. בדרך כלל, ניתן לאבחן את הסבוריאה מהמראה שלו בלבד, אך ישנן פעמים, בהן נדרשת בדיקה מקיפה יותר, הכוללת תרבית חיידקים ואף ביופסיה.

כיצד מטפלים?
הרפואה הקונבנציונלית מציעה לסובלים מסבוריאה משחות שונות ותכשירים מקומיים. כאשר מדובר על סבוריאה על הקרקפת, ניתן להשתמש בשמפו מתאים.
בנוסף, יש תמציות צמחים מתאימות היכולות לעודד ריפוי של המחלה ולהקל מאוד על התסמינים והקושי היומיומי.

לסיכום,
ישנה חשיבות רבה לבדיקת רופא עור במידה ומופיעים תסמיני הסבוריאה בגלל הדמיון למחלות מסוכנות אחרות. סבוריאה לעומת זאת אינה מסוכנת כלל אך יש להיות ערניים להופעת התסמינים, להשתמש בתכשירים ייעודיים ולטפל בצורה עקבית להקלה מיטבית.

 

המידע המפורט לעיל הינו מידע כללי לצרכי העשרה.
בכל בעיה בריאותית יש להתייעץ עם רופא והסתמכות על המידע המפורט לעיל היא על אחריות הקורא בלבד.

 

קטגוריות משוייכות:

לכל המשפחה

תגיות משוייכות:

פוסטים נוספים שעשויים לעניין אותך