תולעים אצל ילדים

מה זה בעצם?

תולעי סיכה או תולעי חוט הן טפיל שחי במערכת העיכול, הן מאוד קטנות (2 עד 10 מ״מ) ומטילות ביצים מיקרוסקופיות. זהו זיהום שכיח בבני אדם – בעיקר אצל ילדים בגילאי הגן וביה״ס היסודי. הן יכולות כמובן להופיע אצל מבוגרים, אך ההדבקה בהן מתרחשת בעיקר בגני ילדים – ומשם הן יכולות לעבור לשאר בני המשפחה.

אז איך בעצם הן מגיעות למעיים?

ההדבקה מתרחשת לרוב בשלב בו התולעת היא עדיין ביצה, קטנטנה וכמעט בלתי נראית. הביצים נמצאות על משטחים שהילדים באים איתם במגע יומיומי – מצעים, מגבות, שולחנות – אך גם על הידיים ומתחת לציפורניים.
הן מגיעות למעיים ואחרי כחודש הן בוקעות, ועושות את דרכן החוצה לפי הטבעת – כדי להטיל ביצים נוספות. כל תולעת יכולה להטיל אלפי ביצים, ובשלב הזה בדרך כלל הילדים מרגישים גירוד ואי נעימות בפי הטבעת. התסמינים המוכרים לתולעים אצל ילדים הם כאבי בטן, גירוד או גירוי בפי הטבעת וקושי לשבת. אצל בנות לעיתים נגרמת צריבה בפות, ולילדים רבים התולעים גורמות לנדודי שינה – הנדידה מהמעיים אל פי הטבעת מתרחשת בדרך כלל בשעות הלילה והן עשויות לגרום להתעוררות חוזרת ונשנית מכאב בטן או צריבה. במקרים רבים של תולעים אצל ילדים רופא המשפחה יכול לרשום תרופה אנטיביוטית שנלקחת בשתי מנות (בהפרש של 10-14 ימים), אך התרופה אינה מומלצת לילדים מתחת לגיל שנתיים. כמו כן, קיימים גם תוספי תזונה ייעודיים שונים.

איך כדאי להימנע מזיהומים חוזרים של תולעים אצל ילדים?

  • הקפידו על גזירת ציפורניים – ביצי התולעים מסתתרות שם בקלות והדרך משם למערכת העיכול קצרה וקלה.
  • להזכיר לילדים לשטוף ידיים היטב עם מים וסבון אחרי ביקור בשירותים. גם מי שמטפל בילד – הורים, סבתות, גננות, סייעות וכו׳ – צריכים להקפיד במיוחד על שטיפת ידיים, עדיף עם מברשת ציפורניים.
  • אחד הילדים בבית נדבק? כבסו את כל המצעים והמגבות בטמפרטורה גבוהה, והקצו לכל אחד מבני הבית מגבת גוף ומגבת פנים. ביצי התולעים נדבקות היטב למשטחי בד – וקל להידבק ממצעים ומגבות.
  • לקלח כל ילד בנפרד – ביצי התולעים יכולות לעבור בקלות במקלחת משותפת.
  • מומלץ לעדכן את הגננת או המטפלת בגן, כדי שינקטו באמצעי זהירות מתאימים וימנעו הדבקות חוזרות לילדים אחרים.

 

המידע המפורט לעיל הינו מידע כללי לצרכי העשרה.
בכל בעיה בריאותית יש להתייעץ עם רופא והסתמכות על המידע המפורט לעיל היא על אחריות הקורא בלבד.

קטגוריות משוייכות:

ילדים

תגיות משוייכות:

תולעי מעיים

פוסטים נוספים שעשויים לעניין אותך