נזלת צבעונית וטיפול טבעי בנזלת צבעונית

סובלים מנזלת ירוקה או צהובה? חשוב להבין מה משמעות הצבע, וכמובן כיצד ניתן לטפל בה

הנזלת היא הפרשה מוגברת מרירית האף ויש לה שלושה צבעים עיקריים: צהוב, ירוק או שקוף, לעתים עשויה להופיע בצבע אדום או שחור. תאמינו או לא, אבל לצבעים אלו יש משמעות. אמנם רירית האף מפרישה הפרשות באופן קבוע, אבל כאשר ההפרשה מוגברת אנו מתחילים לחוש בחוסר הנוחות המתלווה אליה. כאמור, לצבע של ההפרשה יש משמעות וההבדל העיקרי הוא בין הנזלת השקופה לבין הנזלת הצהובה או הירוקה. הנזלת השקופה היא ההפרשה הרגילה, רק בצורה מוגברת והיא בדרך כלל מגיעה כתוצאה מאלרגיות או תחילת התקררות. לעומת זאת, הנזלת הירוקה והצהובה מהוות סממן להימצאות חיידקים.

נעבור על הצבעים הנוספים בקצרה-
בדרך כלל נזלת לבנה- תעיד על תחילתה של הצטננות או דלקת, נזלת אדומה- נגרמת מדימום ונזלת שחורה- מעידה על זיהום פטרייתי כלשהו, אף כי יש לזכור שנזלת זו יכולה להופיע גם כתוצאה מעישון או שאיפה של אבק ולכלוך ולכן יש צורך לברר מהו המקור לצבע לפני שנמהר להסיק כי מדובר בזיהום פטרייתי. (במידה וקיים חשש לזיהום פטרייתי, יש לפנות לרופא המטפל). היות שהנזלת הצבעונית היא בדרך כלל סימן להימצאות חיידקים, לרוב היא לא הסממן היחיד ובדרך כלל מתלוות אליה תופעות כדוגמת שיעול, כאב גרון, חום, התעטשויות וכדומה. הנזלת הצבעונית סמיכה יותר מזו השקופה, ולכן היא מקשה על הנשימה ולעתים אף על אכילה ושתייה משום שהסובל ממנה נדרש לנשום מהפה בחוסר נוחות.

נזלת צבעונית בקרב תינוקות
בקרב תינוקות, בדומה למבוגרים, הנזלת נוצרת כמגננה של הגוף מפני פולשים זרים. תפקידה הוא להגן מפני חיידקים ווירוסים המנסים לחדור אל הגוף כל זאת בעזרת הנוזל הצמיגי המיוצר באף, אשר מאפשר חסימה ומניעה.

כיצד מומלץ להקל על התינוק במצב זה?
כאשר מדובר בתינוק קטן, ועל אף שזו תופעה טבעית ואין באמת צורך לדאוג ממנה, חשוב למצוא דרך שתוכל לסייע לו ולהקל עליו לעבור את ימי הצינון הלא פשוטים עבורו. ישנה אפשרות לתת לו טיפות אף המותאמות לתינוקות אך מומלץ להפחית בתרופות ולמצוא פתרונות טבעיים היכולים לסייע לו במצב זה, ישנם תוספי תזונה ייעודיים המבוססים על תמציות צמחים היכולים לסייע במשימה זו וגם מומלץ לבצע מספר פעולות פשוטות היכולות להקל מעט:

  • הנקה יכולה לסייע הן בהקלה על הסבל משום שהיא מרגיעה את הפעוט, והן מבחינת חיזוק מערכת החיסון.
  • שמירה על היגיינה וחיטוי הידיים יכולה לסייע בשמירה על סביבה סטרילית ומונעת הידבקויות נשנות.
  • שינוי מנח המיטה כך שהראש יהיה מעט גבוה מהגוף היא פעולה פשוטה העשויה להקל על הנשימה במצב בו האף עמוס.

האם צריך לרוץ לרופא?
חשוב לדעת כי הנזלת עצמה איננה מסוכנת, גם אם היא מצביעה על נוכחות של חיידקים. בנוסף, היא בדרך כלל עוברת בתוך ימים ספורים וגורמת רק לאי נוחות. יחד עם זאת, במידה ומופיעים תסמינים נוספים כדוגמת חום גבוה, חולשה וכדומה ובייחוד כאשר היא נמשכת זמן רב, מומלץ לתאם בדיקה ולהתייעץ עם רופא המשפחה.

מדוע יש צורך לטפל?
אמנם הנזלת היא לא תופעה חריגה או מסוכנת בין אם היא צבעונית או שקופה, אך היא יכולה להוות מטרד לא קטן, אשר מקשה על התפקוד השוטף של הסובלים ממנה. על אף שהיא אמורה לעבור מעצמה בתוך זמן לא ארוך, מומלץ לטפל ולא כדי לשפר את איכות החיים ולהימנע מסבל מיותר.

הטיפול המומלץ
בעוד שבדרך כלל ההמלצה היא להשתמש בתרסיסי אף שונים חשוב לזכור, שתרסיסים אלו ואף שימוש במי מלח בקרב ילדים, יכולים לגרום לגירוי של האף ושימוש תדיר וממושך בהם עלול אף להחמיר את המצב. כמו כן, ניתן לעשות שימוש בתוספי תזונה ייעודיים המבוססים על תמציות צמחים אשר נועדו לסייע במצבים של נזלת צבעונית.

 

המידע המפורט לעיל הינו מידע כללי לצרכי העשרה.
בכל בעיה בריאותית יש להתייעץ עם רופא והסתמכות על המידע המפורט לעיל היא על אחריות הקורא בלבד

 

קטגוריות משוייכות:

לכל המשפחה

תגיות משוייכות:

נזלת צבעונית

פוסטים נוספים שעשויים לעניין אותך