סטרידור וטיפול טבעי בסטרידור

הנשימה של הילד נשמעת מוזר? הוא משתעל שיעול יבש? ניתנה לכם אבחנה של סטרידור? בואו להבין מה זה וכיצד ניתן לטפל בזה בדרכים טבעיות!

מה זה סטרידור?

סטרידור הוא שיעול חזק הנשמע כנביחה. שיעול זה מעיד על מצב, בו יש היצרות בדרכי הנשימה העליונות וכאשר נכנס מהן אוויר, מופק צליל משונה. הסטרידור נפוץ בעיקר בקרב ילדים ולכשעצמו איננו מסוכן. יחד עם זאת, היות שזהו סממן למחלה נגיפית, סביר להניח שהיא מדבקת ולכן כדאי להימנע מחשיפה לנוזלי הגוף של החולה. בנוסף, בעת השיעול יש לשים לב לכך שדרכי הנשימה נשארות פתוחות כדי להימנע ממצב מסוכן.

כיצד נזהה שיעול מסוג זה בקרב תינוקות?

התינוק יכול לאותת לנו במגוון דרכים שמשהו אינו כשורה, מעבר לשיעול החריג, התסמינים הנוספים היכולים להופיע כאשר האבחנה היא סטרידור הם בין היתר: אי נוחות, חום, בכי, קוצר נשימה, שיעול, הטיית הראש לאחור וריור.

מהם הגורמים לסטרידור?

בדומה לתופעות רבות אחרות הקשורות למערכת הנשימה, גם הסטרידור נגרם בדרך כלל כתוצאה ממחלה ויראלית, שיוצרת בצקת או נפיחות באזור מיתרי הקול ומקשה על תחלופת האוויר דרך קנה הנשימה. בדומה למרבית המחלות הוויראליות, גם הסטרידור נוטה להתפתח יותר בעונות הסתיו והחורף, בהן ההידבקות רבה. יש לשים לב כי לעתים הסטרידור יכול להופיע כתוצאה ממבנה אנטומי מולד של קנה הנשימה (אשר ניתן לטפל בו באמצעות הליך כירורגי).

קבוצות סיכון

בעוד שכולנו חשופים לנגיפים השונים, יש קבוצות באוכלוסייה, שרמת הסיכון שלהן גבוהה יותר. הכוונה היא לסובלים ממחלות נשימתיות כרוניות כמו אסטמה וכן אנשים הסובלים מאלרגיות הבאות לידי ביטוי בנפיחות בדרכי הנשימה. כמו כן, גם תינוקות וילדים עד גיל חמש נמצאים בקבוצת סיכון משתי סיבות עיקריות:

  • הראשונה היא העובדה שבגילאים אלו ישנו סיכון רב יותר לשאיפת חפצים זרים
  • השנייה היא, שבגילאים אלו דרכי הנשימה צרות ורגישות יותר מאשר בגילאים מאוחרים יותר וכך כל שינוי קטן יכול ליצור הבדל גדול.אם זה מסוכן?
    למרות שהוא יכול להיות מבהיל למדי, ובעיקר כאשר הסובל הוא תינוק או פעוט, הסטרידור כשלעצמו איננו מסוכן. יחד עם זאת, היות שמדובר על היצרות של דרכי הנשימה העליונות חשוב לוודא, שהסובל מסטרידור מצליח בכל זאת לנשום כראוי ומקבל מספיק חמצן, בעיקר אם הוא סובל גם מאסטמה או מבעיות רקע נשימתיות כלשהן.

כיצד נוכל להימנע מראש?

היגיינה אישית. כן, ככל שנקפיד על רחיצת ידיים ועל מרחב אישי נוכל למנוע הדבקה של ווירוסים או חיידקים למיניהם העשויים לגרום לסטרידור.

טיפול קונבנציונלי

בכל מקרה של סטרידור מומלץ להתייעץ עם רופא הילדים, שיבדוק את מידת ההשפעה של התסמינים על הילד ויכוון את ההורים בעזרת המלצות על הטיפול המתאים. במידה וישנם סיבוכים או שהילד לא מקבל מספיק חמצן מהנשימה, יתכן שיהיה צורך במעקב נוסף ויש רופאים שאף ממליצים על טיפול בסטרואידים להקלה על הנשימה.

טיפול טבעי

למרות שהסטרידור איננו מסוכן, הוא מפריע הן לסובל ממנו והן לסובבים אותו ולכן רצוי ביותר לטפל בו בהקדם. בעוד שהרפואה הקונבנציונלית לא מציעה טיפול ממשי מהיר, כל עוד הסטרידור בשליטה ישנם טיפולים טבעיים שיכולים לסייע בטווח הקצר ולהקל על הסבל די במהירות.
אחת הדוגמאות הנפוצות היא נשימה של אוויר קר, ניתן לעשות זאת על ידי נשימת אוויר מהמקפיא, אוויר קר מן החוץ או מכשיר אדים קרים בחדר של החולה. כמו כן, מומלץ להיות במצב מאונך ככל האפשר על ידי הרמת הילד והגבהת ראשו במצב שכיבה באמצעות כריות.

חשוב לדעת כי ישנם תוספי תזונה ייעודיים העשויים לסייע מאד במצבים של סטרידור.

 

*המידע המפורט לעיל הינו מידע כללי לצרכי העשרה.
בכל בעיה בריאותית יש להתייעץ עם רופא והסתמכות על המידע המפורט לעיל היא על אחריות הקורא בלבד.

קטגוריות משוייכות:

לכל המשפחה

תגיות משוייכות:

סטרידור

פוסטים נוספים שעשויים לעניין אותך