אורטיקריה

אחד מכל חמישה אנשים יסבול מאורטיקריה. זוהי תגובה עורית ממש לא נעימה המתבטאת בנגעים אדומים ומאוד מגרדים היכולים להופיע בכל חלקי הגוף.

אז מהי בעצם אורטיקריה וממה היא נגרמת?
אורטיקריה היא תגובה עורית לחומר או תגובה חיסונית של הגוף. היא מתבטאת בנגעים אדומים ורודים שיכולים להופיע בכל חלקי הגוף, בגדלים שונים ולעיתים תופיע איתם גם נפיחות. יש להפריד בין אורטיקריה חריפה לבין אורטיקריה כרונית שכן הסיבות להן שונות.

  • אורטיקריה חריפה- נמשכת פחות משישה שבועות ונגרמת לרוב מתגובה אלרגית, למשל למזון, תרופות, צמחים ובעלי חיים. בנוסף יכולה להופיע בתופעה משנית למחלה ויראלית. אורטיקריה חריפה היא מאוד נפוצה- אחד מכל חמישה אנשים יסבול ממנה לפחות פעם אחת בחייו.
  • אורטיקריה כרונית- נמשכת יותר משישה שבועות, יכולה להמשך אף חודשים או שנים. אורטיקריה כרונית לרוב לא נגרמת מתגובה אלרגית אלא לרוב נגרמת בעקבות מחלה אוטואימונית בה מערכת החיסון תוקף את הגוף.

איך נדע שבאמת מדובר באורטיקריה?
ראשית, אורטיקריה מגרדת. אם הנגעים אינם מגרדים כנראה שלא מדובר באורטיקריה. שנית, אורטיקריה לא משאירה סימן על העור לאחר הנגע חולף. ודבר אחרון, נגע בודד של אורטיקריה ייעלם תוך כמה שעות או ינדוד למקום אחר בגוף. במידה והנגעים נשארים קבועים לכמה ימים לא מדובר באורטיקריה.

האם היא מדבקת?
לא. אורטיקריה אינה מדבקת כלל.

איך מטפלים?
הדבר הכי חשוב והראשוני שנעשה הוא הימנעות מהמשך חשיפה לחומר שגורם להתפרצות האורטיקריה. הרי לרוב כאשר מדובר באורטיקריה חריפה מדובר בתגובה אלרגית לחומר מסוים. יש לנסות “לבודד את המשתנים” ולהבין מה גרם להתפרצות. ברגע שהגורם ברור והחשיפה לגורם נפסקה, האורטיקריה תחלוף תוך זמן קצר.
הנגעים של האורטיקריה מאוד מגרדים ומפריעים להמשך יום תקין ולכן נמליץ להשתמש בתמציות צמחים ייעודיות שיקלו על התסמינים ויעזרו לאורטיקריה לחלוף במהרה.

המידע המפורט לעיל הינו מידע כללי לצרכי העשרה.
בכל בעיה בריאותית יש להתייעץ עם רופא והסתמכות על המידע המפורט לעיל היא על אחריות הקורא בלבד.

קטגוריות משוייכות:

לכל המשפחה

תגיות משוייכות:

פוסטים נוספים שעשויים לעניין אותך