שיעול וליחה, איך מתמודדים איתם?

מהי שלבקת חוגרת?
זוהי מחלה ויראלית ממשפחת ההרפס הנגרמת מהנגיף וריצלה זוסטר. זהו אותו הנגיף שגורם אבעבועות רוח ולכן אנשים אשר חלו בעבר באבעבועות רוח נשאים של הנגיף. לרוב לא ניתן לזהות את הסיבה להתעוררות הנגיף אך יש באופן גורף לגשת לבדיקת רופא כדי לשלול מחלה פנימית וכשל במערכת החיסונית. לעיתים המחלה מתפרצת כתוצאה מחום גבוה, טראומה, סטרס נפשי וכו. שלבקת חוגרת הינה מחלה מדבקת במגע ישיר עם החולה. האבחון מתבצע על ידי דגימה עורית מהאזור הנגוע לצורך בדיקת מעבדה.

מהם התסמינים למחלה?
התסמינים של התפרצות הנגיף הם “שביל” שלפוחיות בצורת חגורה. לעיתים מופיעות על הפנים, החזה, הגב, הבטן והגפיים. יכולים לבוא לידי ביטוי תסמינים כמו כאבים עזים, דקירות, צריבה בעור ולחץ.

מתי זה עובר?
השלפוחיות חולפות תוך כמה שבועות אבל הכאבים יכולים להמשך גם חודשים לאחר היעלמותן. התפרצות חוזרת של שלבקת חוגרת היא אירוע נדיר ולרוב זה יהיה מקרה חד פעמי.

האם זה מסוכן?
כמו לכל מחלה ויראלית יש סיכונים ויש להיות ערניים בהופעת תסמינים אלה –

  • כאשר יש תופעות כמו חום מקומי או מוגלה סביב השלפוחיות יש חשש לזיהום חיידק משני “שהתיישב” על הנגעים הקיימים.
  • כאשר המחלה מופיעה בסמוך לעיניים, היא יכולה לסכן את הראייה. אבחון מוקדם קריטי למניעת פגיעה בקרנית ואובדן הראייה.
  • כאשר הכאבים ממשיכים להופיע גם לאחר חודש מחלוף השלפוחיות זה יכול להצביע על נויראלגיה פוסט הרפטית, כלומר כאבים עצביים באזור בו היו שלפוחיות היכולים להצביע על נזק שנגרם לסיבי העצב על ידי הזיהום הנגיפי.

מהו הטיפול?
ישנה חשיבות רבה להתחיל טיפול בשלב מוקדם של המחלה במטרה לקצר את משך המחלה. לרוב הטיפול יהיה באמצעות תרופה אנטי נגיפית. ישנו חיסון מוחלש למחלה שמומלץ החל מגיל 60 למניעת התפרצות המחלה בלבד ולא לטיפול. חולים רבים פונים דווקא לטיפול ברפואה הטבעית שמציעה פתרונות נוספים יעילים כמו שימוש בתמציות צמחים מתאימות המעודדות ריפוי של העור ותורמות לטיפול בשלפוחיות.

לסיכום,
שלבקת חוגרת היא מחלה לא פשוטה כלל אשר יכולה להוביל לסיבוכים קשים. יש לשים לב להופעת התסמינים ולגשת לרופא באופן מיידי. אבחון ותחילת טיפול משמעותיים במקרה הזה ויכולים לקצר את זמן המחלה משמעותית ולהקל על החולה.

 

קטגוריות משוייכות:

ילדיםלכל המשפחה

תגיות משוייכות:

שיעול וליחה

פוסטים נוספים שעשויים לעניין אותך