איך מתמודדים עם לחץ וחרדה?

עוד משנותיו הראשונות של האדם הקדמון, כשהיה נתקל בחיות טורפות, היה חווה לחץ וחרדה המלווים בזיעה, דופק מואץ ורגישות לסביבה, שהובילו אותו לנקוט באחת משתי אפשרויות: להתמודד או לברוח כהגנה. חשוב לציין שתגובות אלו הן התגובות הטבעיות למצב הזה. כמו בימי קדם, גם היום אנשים רבים חווים לחץ וחרדה רק שבמקום חיות טורפות גורמי הלחץ הם עבודה, כסף, חיי המשפחה ובריאותינו. בניגוד לבריחה מחיה טורפת, מגורמי הלחץ המודרני בריחה אינה אופציה לרוב וההתמודדות היא שיוצרת את התחושה העצבית המלחיצה החוזרת בכל פעם מחדש.

קודם כל, חשוב להבדיל בין לחץ ומתח נפשיים לבין התקפי חרדה. לחץ נפשי עלול להיגרם מתוך מעבר לסביבה חדשה, קבלה לעבודה חדשה, תקופת מבחנים ועוד גורמים מלחיצים המשפיעים עלינו באופן די טבעי עם הגעתם. אך כמו שהם באים, ככה הם חולפים ולאחר היעלמותם או הסתגלות האדם למצב הקיים, הלחץ הנפשי חולף. לעומת זאת, חרדה היא מצב נפשי ולעיתים גופני היכולה להתעורר רק מהציפייה ללחץ או לסכנה מבלי שאחד מהם קיים בפועל. במקרים מסוימים הם יכולים ממש לפגוע בתפקוד היומיומי, בבית או בעבודה ולהזיק לכם. כשמתחילים לחוש בהתקפי חרדה חשוב להבין קודם כל ממה הם נובעים מאחר ולפעמים הם נוצרים עקב גורמים סביבתיים, גורמים רפואיים, שימוש בסמים מסוימים או בתקופת הגמילה מהם ואפילו ממתח קבוע כמו מצב כלכלי רעוע לאורך זמן.

השפעות של לחץ וחרדה

כמו כן, אדם הנתון במצב של לחץ וחרדה החוזר לעיתים תכופות יחשוב מחשבות מדאיגות לאורך רוב ימות השבוע, יתקשה להירדם בלילה, יפחד מדברים לא רציונליים ויסבול ממתח שרירים גבוה. לעיתים גם יכול אותו אדם לחוש בעיות עיכול כרוניות שהן גם תוצאה של חרדה נפשית. על מנת להתמודד עם מצבים של לחץ וחרדה, כדאי לבצע פעולות הרגעה שגרתיות כמו מדיטציה, תרגול נשימות עמוקות, יוגה ואמבטיות ארוכות. בנוסף, פעילות גופנית משחררת חומרים כימיים במוח המפיצים בנו רגשות חיוביים וגם מחזקת את הדימוי העצמי. כמו כן, תזונה נכונה ומסודרת ויש כאלו המסתייעים גם בתוספי תזונה ייעודיים.

לסיכום, חרדה היא מצב נפוץ אצל בני אדם ולפעמים נגרמת באופן טבעי אך חזרתה גם במצבים פחות מתוחים היא הבעייתית וכדאי לשים לב אליה ואף לטפל על מנת להרגיש רגועים ובטוחים יותר.

המידע המפורט לעיל הינו מידע כללי לצרכי העשרה. בכל בעיה בריאותית יש להתייעץ עם רופא והסתמכות על המידע המפורט לעיל היא על אחריות הקורא בלבד.

עד הלידה

עוד בבטן, העוברים מלחיצים לעתים את האמהות שלהם, כשהן מנסות לחוש את תנועותיו של העובר שלהן והוא בעצם עסוק בשינה. למעשה, את רוב שעות היממה מעביר העובר בשינה ערבה, שהיא חיונית עד מאוד בשביל ההתפתחות והגדילה שלו. על התרומה של השינה לגופנו, נרחיב בהמשך.

שעות שינה של תינוק

התינוק הממוצע, והרי תמיד יש יוצאים מן הכלל, אמור לישון בחודש הראשון לחייו כ-16 שעות ביממה, שעות הפזורות לכל אורך היממה. בסביבות גיל שלושה חודשים, שעות השינה מצטמצמות מעט לכ-15 שעות ביממה. לקראת גיל חצי שנה, סדר היום של התינוק כבר מתחיל להיות מסודר יותר והוא ישן בממוצע כ-14 שעות ביממה, כשרובן בשעות הלילה, מעט מאוד בשעות הבוקר ועוד מעט בשעות הצהריים. בגיל שנה שנת הבוקר מתחילה להצטמצם ובעוד ששעות השינה נותרות כ-13 ביממה, כמעט כולן מתקיימות בלילה. בגיל שנתיים שנת הבוקר כבר נגמרת ונותרת שנת צהריים קצרה וכ-11 שעות השינה, מתוך ה-13 היומיות, מתקיימות בלילה.

חשיבות השינה אצל תינוקות

לכל אדם ובכל גיל השינה מאוד חשובה, על מנת לאפשר לתהליכים טבעיים וחשובים להתרחש בגוף. כאשר מדובר על תינוקות רכים, החשיבות רבה אפילו יותר, בעיקר בשעות הלילה. בזמן השינה, התינוקות מעכלים את המזון שאכלו ומאפשרים לו להגיע למערכות השונות בגוף ובכך הם מאפשרים לגוף שלהם להמשיך לגדול ולהתפתח. למעשה, עד גיל 3 חודשים התינוק הממוצע מכפיל את משקל הלידה שלו ועד גיל שנה הוא כבר משלש אותו. תהליך גדילה זה קורה בעיקר בזכות הורמוני הגדילה, המופרשים בזמן שנת הלילה.

זמן הערות

בזמן הערות, קצר ככל שיהיה, מתקיימים תהליכים חשובים לא פחות. לדוגמה, זהו הזמן של התינוק לבחון את העולם שמחוץ לרחם ואת היכולות המוטוריות שלו ולפתח אותן. כמו כן, זהו גם הזמן שלו להיחשף לסביבה החיצונית ולפתח את המערכת החיסונית שלו, בעיקר אם הוא ניזון מתרכובות מזון לתינוקות להבדיל מחלב אם.

לסיכום

גם אם לעתים נדמה לנו שהתינוק רק ישן ואוכל, הגוף והנפש שלו עוברים תהליכים חשובים ביותר הן בזמן הערות והן בזמן השינה. לכן חשוב לאפשר לו לישון כשהוא עייף ולהציג בפניו גירויים שונים בזמן הערות שלו ולשים לב לתגובות שלו לאופן ההרדמה ולגירויים המוצגים לו. בנוסף, ככל שהתינוק גדל, כך שעות השינה היומיות שלו מצטמצמות ומסתדרות ובכך הן גם מאפשרות להורים לחזור לשינה רציפה יותר ולשגרת חייהם.

 

המידע המפורט לעיל הינו מידע כללי לצרכי העשרה.
בכל בעיה בריאותית יש להתייעץ עם רופא והסתמכות על המידע המפורט לעיל היא על אחריות הקורא בלבד.

[wp_show_posts id=”121059″]

קטגוריות משוייכות:

לכל המשפחה

תגיות משוייכות:

הרגעת לחץ וחרדה

פוסטים נוספים שעשויים לעניין אותך