אקזמה

מהי אקזמה?
אקזמה היא מחלת עור תורשתית דלקתית וכרונית, שבאה לידי ביטוי בהתקפים חוזרים ונשנים של פריחה עם פצעונים אדומים, שאחר כך מתייבשים ומתקשים לקשקשת על העור ולבסוף יוצרת סדקים בעור. הסובל מאקזמה יסבול בעיקר מתחושת גרד, עקצוץ ואף כאב באזור המגורה. האקזמה איננה מדבקת אבל אין ספק שהיא מציקה ופוגעת משמעותית באיכות החיים של הסובל ממנה.

הגורמים לאקזמה
ניתן לחלק את הגורמים לאקזמה או להחמרתה לשני חלקים: גורמים פנימיים וגורמים חיצוניים. הגורם הפנימי הנפוץ ביותר הוא רקע של מחלות נשימה כרוניות כמו אסטמה שבעקבותיה עלולה להתפרץ אקזמה. הגורמים החיצוניים הם רבים יותר וכוללים אלרגיות, מגע עם חומרים כגון חומרי ניקוי, צמר, חומרים סינטטיים, תמרוקים שונים, מתכות מסוגים שונים, מזג אוויר יבש ועוד.

קבוצת הסיכון
היות שהאקזמה היא מחלה כרונית ותורשתית, האוכלוסייה בעלת הסיכון הגבוה ביותר לסבול ממנה היא ילדים להורים שסובלים ממנה, או סבלו ממנה בחייהם. למעשה, כ-60% מהילדים להורה אחד עם היסטוריה של אקזמה יסבלו ממנה גם כן. במידה ושני ההורים סבלו או עדיין סובלים ממנה, הסיכון עולה לכ-80%. המחלה בדרך כלל מופיעה כבר לפני גיל שנה ולרוב חולפת או נחלשת עם הזמן. המחלה יכולה להופיע לראשונה גם בגילאים מאוחרים יותר.

חשוב לדעת!
שטיפה תדירה של העור מורידה ממנו את השכבות הטבעיות המגינות עליו, מייבשת אותו והופכת אותו לרגיש הרבה יותר. גם שימוש תדיר בסבונים עלול לגרום להחמרה של המצב. נעדיף להשתמש בסבונים עדינים עם לחות גבוהה ונוסיף לחות לעור גם לאחר המקלחת ע”י שימוש בקרמים מתאימים.

טיפול טבעי באקזמה
שינויים בתזונה והימנעות ממזונות מסוימים הגורמים להתקפים או מחמירים אותם עשויים לגרום להטבה במצב. כמו שכבר ציינתי, כדאי להימנע משטיפות מרובות ושימוש רב בסבונים וכמובן מומלץ להשתמש בתמציות צמחים ייעודיות לבעיות עור שכאלה המעודדות ריפוי של העור ומקלות על הגירוי וחוסר הנוחות. האקזמה היא מחלה תורשתית, אינה מדבקת ולא מסוכנת אך בהחלט פוגעת באיכות החיים של הסובלים ממנה. יש להשתדל לשמור על סביבה שאינה גורמת להחמרת המצב ולהשתמש במידת הצורך במוצרים שיכולים להקל באופן משמעותי.

 

המידע המפורט לעיל הינו מידע כללי לצרכי העשרה.
בכל בעיה בריאותית יש להתייעץ עם רופא והסתמכות על המידע המפורט לעיל היא על אחריות הקורא בלבד.

 

קטגוריות משוייכות:

לכל המשפחה

תגיות משוייכות:

פוסטים נוספים שעשויים לעניין אותך