טיפול טבעי בנזלת שקופה

מתי מופיעה נזלת שקופה ומדוע? כיצד מטפלים בה? 

מהי נזלת ואיך היא נוצרת?
תפקידו העיקרי של האף הוא לסנן עבורנו את האוויר שאנו שואפים ולוודא כי לא נכניס לגופנו שום גורם זר שעלול לגרום לנו לפתח מחלה. רירית האף עשויה רקמה שקופה המצפה את חללי האף והמחיצה, הנזלת מופרשת דרך הבלוטות הנמצאות בה. למעשה, האף שלנו מייצר חומר רירי ולח באופן קבוע על מנת לשמור על לחות האזור כדי שתגן ותרחיק חיידקים, פטריות וגורמים מזהמים נוספים. הנזלת, כפי שאנו מכנים אותה- היא הפרשה מוגברת של ריר מרירית האף.

על מה מעידים צבעי הנזלת?
הנזלת יכולה להופיע במנעד של צבעים, נעבור עליהם בקצרה: בדרך כלל נזלת לבנה תעיד על תחילתה של הצטננות או דלקת, נזלת צהובה- תעיד על דלקת ניכרת, נזלת ירוקה- מעוררת חשד לזיהום, נזלת אדומה- נגרמת מדימום ונזלת שחורה- מעידה על זיהום פטרייתי כלשהו, יש לזכור כי נזלת זו יכולה להופיע גם כתוצאה מעישון או שאיפה של אבק ולכלוך ולכן יש צורך לברר מהו המקור לפני שנמהר להסיק כי מדובר בזיהום פטרייתי. (במידה וקיים חשש לזיהום פטרייתי, יש לפנות לרופא המטפל). הנזלת השקופה היא הנזלת התקינה.

כמה סיבות להופעת נזלת שקופה-
ישנן כמה סיבות להיווצרותה של נזלת שקופה כגון: הצטננות, הריון, הפרעות בפעילות התקינה של בלוטת התריס, סינוסיטיס, סטייה במחיצת האף וכן הימצאותו של גוף זר באזור. לעיתים תופיע הנזלת כתוצאה מאלרגיה אשר נגרמת מחשיפה לגורמים אלרגניים כמו קרדיט האבק, בעלי חיים, פריחה של צמחים שונים ועוד. במקרים אחרים הנזלת עשויה להופיע לאחר חשיפה לחומרים כימיים ולאדי חומרי ניקוי. לרוב, הסיבה להופעת הנזלת השקופה היא חשיפה לנגיפים או חיידקים שגורמים לדלקת בדרכי הנשימה העליונות או בשפה פשוטה- תקיפת הצטננות. רבות אנו מבחינים בנזלת שקופה כתופעת קדם אשר בהמשכה יופיעו תסמינים אחרים של מחלה כדוגמת התעטשויות, שיעול, כאבי גרון ותסמינים נוספים.

האם הנזלת השקופה מסוכנת?
לא! הנזלת השקופה אינה מסוכנת ואף לא מצביעה בהכרח על מחלה כלשהי. אך אין ספק כי היא עדיין מהווה מטרד, בעיקר משום שהיא מקשה על הנשימה ודורשת התעסקות תדירה עם  האף, ובכך מייצרת חוסר נוחות. כמו כן, היא עלולה להקשות על השינה ובכך לפגוע באיכות החיים שלנו.

 תוך כמה זמן הנזלת תעבור?
ברוב המקרים, הנזלת השקופה תחלוף תוך זמן לא ארוך- בין כמה ימים לכמה שבועות בודדים, אלא שבמקרים של הצטננות ללא טיפול בנזלת השקופה היא תהפוך לנזלת צבעונית. במידה ומדובר בנזלת הנובעת מאלרגיה או מגורמים נוספים, היא ככל הנראה אינה תיפסק עד מניעת החשיפה לאלרגן הגורם לה, לכן, עד מציאתו, יש להתכונן לתקופות של שיפור והחמרה לסירוגין.

מה אפשר לעשות בנידון?
אחד הפתרונות המקובלים כיום הוא שימוש בתרסיסים שונים למניעת גודש באף או שימוש בתמיסות מי מלח בשביל ילדים. אך חשוב לציין כי שימוש ממושך ותדיר בהם עלול לייצר גירוי יתר של רירית האף ובכך עשוי להחמיר את המצב, ואף להביא לתוצאה ההפוכה שלשמה נלקחו. כדאי לדעת כי קיימים תוספי תזונה ייעודים אשר מכילים תמציות צמחים המשמשים להקלה ולהפסקת הסימפטומים של נזלת שקופה ובכך משפרות את איכות החיים פלאים.

המידע המפורט לעיל הינו מידע כללי לצרכי העשרה. בכל בעיה בריאותית יש להתייעץ עם רופא והסתמכות על המידע המפורט לעיל היא על אחריות הקורא בלבד.

קטגוריות משוייכות:

לכל המשפחה

תגיות משוייכות:

נזלת שקופה

פוסטים נוספים שעשויים לעניין אותך