הכנה ללידה בשיטת היפנובירתינג | אליזבט ברנט

החיבור שלי להיפנובירת’ינג התחיל בחוויה האישית שלי כיולדת והתפתח להדרכת זוגות ובהמשך להכשרת מדריכות לידה רכה בארץ. אחרי שילדתי את ביתי בלידה רגועה וחיובית הייתי המומה מהחוויה כי ציפיתי לגרוע מכל. ללידה הזו התכוננתי עם ספרו של דר’ גרנטלי דיק ריד- לידה ללא כאב. הספר תאר כיצד הפחד משפיע על המתח בגוף ויוצר את הכאב. הרופא שכתב את הספר אף בחן את התאוריה שלו על נשים שתמך בהן בלידתן והרעיונות שלו היו די דומים לממצאים מאוחרים יותר בחקר ההורמונים. כשיש רגיעה, זורמים הורמונים שמעודדים את פעולת שרירי הרחם וגם משככי כאבים ולעומת זאת כשיש פחד הגוף מפסיק לעבוד ומזרים את הדם לאיברים הקשורים למנגנוני הגנה ולא לרחם. מעבר להסבר ההורמונלי מוצע גם הסבר הקשור למבנה שרירי הרחם וההסבר הזה מאד מסייע ליולדות היפנובירת’ינג לנשום ולהיעזר בדימויים התומכים בקידום הלידה. אז למה בכלל צריך קורס היפנובירת’ינג

האם אפשר להסתפק בקריאת ספר ולהבין את הרעיון?

לקראת לידתי השנייה באמת נחשפתי לספר ההיפנובירת’ינג וגמעתי בשמחה את התכנים מעוררי ההשראה שהסבירו לי מה שבעצם ידעתי וחוויתי בלידה הראשונה שלי. היה לי ברור שאפשר ללדת גם בצורה חיובית ואף ללא כאב והנה מצאתי ספר שמסביר הכול בצורה מעמיקה. אחזור לנושא הכאב אחר כך כי זו נקודה חשובה שדורשת דיוק. אז, בלידה השנייה, לאחר קריאת הספר ותרגול מועט (בדיעבד אני מבינה את זה) הגעתי ללידה וגיליתי שזה לא תמיד קורה כמו שמתוכנן. נתקלתי בסיטואציות מאתגרות והלידה הייתה מהירה ואינטנסיבית. התאכזבתי וכעסתי על עצמי שאני לא מצליחה להרפות כמו בספר ובסיפורי לידה שקראתי. הבנתי שלא מספיק שהלידה הקודמת הייתה חיובית ולא מספיק להבין את הרעיון והיה צורך בתרגול ובהכוונה להתמודדות עם סיטואציות מורכבות. ללידה הבאה התכוננתי עם קורס באורך מלא ולמרות שאת מרבית התכנים הכרתי, עברתי תהליך. תרגלתי באדיקות כמו שהודרכתי והתוצאה הייתה מפתיעה מאד. הבנתי שהמארז המלא והתהליך חשובים ויתרה מזו, שיש צורך בהכנה לקראת כל לידה מחדש. אז הפנמתי שהייעוד שלי הוא להפיץ את התכנים הללו ולאפשר לעוד נשים לחוות לידות חיוביות.

אז זו רק מעטפת יפה לתכנים מוכרים?

זה נכון שיש בקורס תכנים שמוכרים בקרב נשות המקצוע אבל היופי בעיני הוא בסדר ובמבנה של הקורס. זה לא רק לימוד של תאוריה וזה גם לא רק לימוד של טכניקה. התהליך עצמו הוא העיקר ויש ערך ממשי להכוונה של אשת מקצוע שמלווה את תהליך הלימוד. התהליך הזה הוא תהליך של שחרור פחדים והוא נעשה בצורה מדורגת באמצעות הקניית ידע, באמצעות שיח על פחדים וגם באמצעות הרפיות הפועלות על התת מודע. אנחנו מקלפות כמו בצל שכבות של פחדים ותפיסות שונות הנוגעות ללידה ומתכנתות את עצמינו מחדש ללדת בביטחון, גם כשאנו מוקפות במציאות מלאת פחדים ותכנים שליליים. המבנה כולל גם אמצעים להתמודדות בתוך המערכת הרפואית, כיצד לשאול שאלות בצורה נעימה ולקבל החלטות מושכלות בעזרת אנשי המקצוע המיומנים לכך. יש פה תהליך של העצמה שכל אישה עוברת כשהיא מתחברת לגוף שלה, לתינוק שלה וצוברת בטחון ביכולת שלה ללדת.

אז זה מתאים רק למי שאוהבת דמיון מודרך או יש לה נסיון במדיטציות?

ממש לא! יש מגוון מאד גדול של יולדות היפנובירת’ינג וככל שהשיטה מוכרת בעולם יותר יולדות בוחרות בה. לפעמים יש ניסיון לסווג ולקטלג סוגי אנשים שזה יתאים להם ומניסיוני זה ממש לא עובד כך. לימדתי רופאים, מדריכות כושר, מדריכות פילאטיס ויוגה, מדענים, עורכות דין, הייטקיסטיות ושליחי פיצות. אין צורך להאמין במשהו מסוים. הרבה פעמים נשים שיבחרו בהיפנו יהיו פשוט עם רצון לעבוד על הצד המנטלי מתוך הבנה כי יש לכך חלק בתהליך הלידה. יש נשים שחוו בעבר חוויות קשות ורוצות תיקון או נשים שיודעות שהן חרדות בסיטואציות מסוימות או פשוט נשים שמגיעות כי חברה או אחות המליצה בחום מתוך ניסיון אישי. לא רק האישה עוברת תהליך. מדובר בתהליך זוגי. אני לא אשכח שאבא שעבר את הקורס לקראת הלידה השנייה שלהם אמר לי ששיניתי לו את החיים. כמובן שאני לא מייחסת את התכנים לעצמי, אלא שהתכנים בקורס הביאו אותו לתובנות עמוקות על הזוגיות שלהם ועל היכולות שלו לקחת חלק פעיל כאב וכבן זוג.

התרגול הוא חלק מאד משמעותי מהקורס ואנו מלמדות טכניקות מגוונות שיכולות להתאים למגוון של אנשים. לא לכולם תתאים אותה מנגינה או אותה הרפיה. יש אנשים שידבר אליהם משהו יותר פיזי של הרפית שרירים, יש שיתחברו לדמיון מודרך ויש שיתחברו למשפטים מעצימים. אנשים שאוהבים מגע יתחברו להרפיות הכוללות גם ליטופים וכדו’. אין מידה אחת המתאימה לכולם וגם אין נוקשות באשר למה מותר ומה אסור. זה משהו שקתרין גרייבס, מייסדת קיי. ג’י היפנובירתי’נג תמיד מדגישה. גמישות זה שם המשחק. אז אם נלמד נשימות ונמליץ על ספירה מסוימת, הרי שלא לכולן זה יתאים אותה ספירה והדבר תלוי ביכולות פיזיות. אנו נתאים קצב נשימה לכל אחת לפי יכולתה. ואם ספירה מלחיצה את היולדת או שהיולדת “לא יודעת לנשום”, אנחנו גם נלמד אותך איך לנשום ללא ספירה בכלל. הדברים הם די פשוטים והעיקרון המנחה הוא מציאת נשימה רגועה שמסיעת להפחתת מתח ולעבודה נכונה עם הגוף. עקרון הפשטות חוזר על עצמו ובעיני הוא בעל ערך רב כי בלידה אי אפשר לחשוב ואפילו רצוי שלא להפעיל את הניאו קורטקס.

האם אנחנו מבטיחות לידה ללא כאב? אין דבר כזה להבטיח הבטחות כשהדבר נוגע ללידה. אני כן יכולה להבטיח שיפור משמעותי ללידה שאת בוחרת בה. אבל נושא הכאב תלוי בהמון גורמים ולכן אנחנו משוחחות על האלמנטים השונים שישפיעו על הכאב בלידה. יש הטוענים שלידה לא “אמורה” לכאוב אבל אני ממש אוהבת את הדיוק של קתרין גרייבס בנושא הזה. היא מסבירה שלידה יכולה לכאוב- עובדה. ויש גם נשים שחוות פחות כאב- עובדה. יש לנו כלים להפחתת כאב ושיפור הנוחות בלידה. הדיוק הזה חשוב לנו כי היו מקרים של נשים שדיווחו על אכזבה עצומה מעצמן ומבחינתי זה מחטיא למטרה. יש לפעמים גם התערבויות נדרשות ויש מצבים שאינם בשליטת היולדת. העצמה נשית זו אחת ממטרות העל שלי ולכן בחירת המילים מאד חשובה לי בהדרכה ובהכשרת המדריכות.

השפה שבה אנחנו מדברים בקורס מעט שונה מהעגה הרפואית השגורה וזה ממש מכוון. המילים נבחנות בקפידה ונועדו לסייע לאישה ביצירת מחשבות חיוביות שיתרמו לרוגע שלה וליכולת שלה לעבוד עם גופה בביטחון וברוגע. אז היפנובירתינג זו שפה בפני עצמה. אין לנו אפשרות לשלוט בשפה סביבנו אבל לפחות השיח שלנו והמחשבות שלנו מסייעים ליצירת מציאות. אם היולדת בהרפיה אולי היא לא תרגיש את הלידה שלה או תאבד שליטה?

ההיפך הוא הנכון. אישה בהרפיה מצליחה להתחבר עמוק יותר עם כל תחושות הגוף ולשלוט בצורה טובה יותר בגוף שלה. מותר לה לנוע, לזוז והיא לא אמורה לשבת בתנוחה יוגית ולא לזוז. אם היא בחרה בכך זו בחירה שלה אבל אין בקורס הנחיה לא לזוז או לצעוק. לרב היולדות יהיו שקטות כי הן מתרכזות וממוקדות ולא בגלל המלצה או הכוונה. הקורס בבסיסו לא כולל הנחיות לגבי תנוחות מועדפות אבל יש פרק שעוסק ביתרונות של תנוחות זקופות. הוספנו הדגמה של תנוחות לבקשת הקהל אבל העיקרון המנחה הוא לבחור את התנוחה המועדפת בזמן הלידה באופן אינטואיטיבי מתוך קשב למה שהגוף מאותת בזמן אמת.

אני קוראת לקורס הזה “המהפכה השקטה” כי הוא מחלחל ומשפיע על המון אנשים המעורבים בתהליך, על היולדת, בן או בת זוגה, התינוק או התינוקת שמקבלים התחלה אופטימלית בכניסתם לעולם וגם על אנשי מקצוע שנחשפים ללידות השונות הללו. הכלי היקר הזה של היפנובירת’ינג עוזר לעשרות אלפי נשים מידי שנה להגיע ללידה מוכנות מנטלית וזוהי זכות עבורי להרחיב את המעגלים של האנשים שנחשפים לקסם הזה.

אליזבת ברנט, מכשירת מדריכות לידה רכה ומתרגמת ספר ההיפנובירת’ינג מאת קתרין קרייבס.
קורס מדריכות לידה רכה מתקיים באופן פרונטלי כל חצי שנה וישנו קורס אונליין הכולל מפגש פרונטלי אחד בסיומו כל שלושה חודשים.
הקורס הפרונטלי הבא מתקיים בחודש אוגוסט בתל אביב

www.leidaraka.co.il
https://www.facebook.com/leidaraka

קטגוריות משוייכות:

נשות ואנשי מקצוע

תגיות משוייכות:

פוסטים נוספים שעשויים לעניין אותך