העלאת טסיות דם בהריון ואיך זה משפיע על אפידורל בלידה

מהן טסיות דם?

טסיות הדם שלנו הנקראות באנגלית PLATELETS או PLT בקיצור אלה הם גופיפים קטנים הנמצאים בדם ותפקידם משמש כחלק ממערכת קרישת הדם. אצל אנשים בריאים, לא בהריון, כמות הטסיות נעה בין 150-450 מיליון למילילטר דם. במקרים של דימום טסיות הדם מצטברות באיזור שבו כלי הדם נפצע, סותמות את החור כמו פלסטר ומפרישות חומר המעודד ריפוי של הרקמות.

היכן טסיות הדם שלנו נוצרות?

טסיות הדם נוצרות במוח העצם כמו שאר תאי הדם. ניתן להקביל את זה למפקדה הראשית בה נוצרים תאי הדם ומתמיינים לתפקידם בגוף. אורך חייהן של טסיות הדם הוא בין 7-10 ימים, בתום תקופה זו  הן מעוכלות בטחול ומופרשות החוצה מהגוף.

ומה קורה לטסיות הדם שלי במהלך ההריון?

בהריון כחלק מתהליך הגדילה של הגוף נפח הדם, החלק הנוזלי, הפלזמה עולה אך למעשה כמות תאי הדם והגופיפים השונים אינם עולים באותו היחס ואז נוצר דילול של הדם. ייצור מופחת של טסיות דם בהריון יכול להיות קשור לחוסר בחומצה פולית. מצב אחר שמוביל לירידה בטסיות הדם בהריון הוא הרס מוגבר של טסיות הדם. מצב של תרומבוציטופניה (מיעוט טסיות) בהיריון מתרחש אצל 7%-8% מהנשים.

ערכים:

  • טווח תקין: 150,000-400,000.
  • תרומבוציטופניה קלה: 100,000-150,000.
  • תרומבוציטופניה בינונוית: 50,000-100,000.

מאפיינים של מיעוט טסיות דם בהריון

  • לרוב נשים עם מיעוט טסיות דם יהיו א-סימפטומטיות כלומר, לא המצב לא ילווה בדימומים.
  • מצב זה מתגלה במהלך בדיקות הדם השגרתיות.
  • לרוב לא יהיה סיפור רקע של טסיות נמוכות שלא קשורות להריון. יכול להיות בהריונות קודמים גם כן מקרה של ירידה בטסיות דם. אין לדעת מה האחוזים שזה יקרה גם בהריון הבא.
  • יש סיכוי קטן למיעוט טסיות דם אצל העובר.
  • מצב טסיות הדם משתפר לאחר הלידה בדרך כלל זה נע בין השבועות 2-12 לאחר הלידה.

מתחת לאיזה ערכים לא ניתן לקבל אפידורל בלידה?

לרוב הערכים שבהם ניתן לקבל אפידורל יהיו מעל ל-100,000. יש בתי יולדות שמאפשרים מעל ל-80,000. חשוב לומר כי ערכים אלו אינם מסוכנים לאם או לעובר אך מתן אפידורל עלול לסכן את האם בערכים כאלו. הסיבה שלא נותנים אפידורל היא סיכון לדימום במהלך הפרוצדורה של הזרקת החומר.

אז מה ניתן לעשות כדי להעלאות את כמות טסיות הדם שלי?

בתרבויות מסורתיות היה נהוג להשתמש בחומרים מן הטבע על מנת להעלות את רמת טסיות הדם לקראת הלידה. גם כיום ניתן לעשות זאת באמצעות שימוש בתמציות צמחים מרכיבים טבעיים, חשוב להקפיד להשתמש בתמציות על בסיס יום יומי ולפי ההמלצות שקיבלת.

קטגוריות משוייכות:

הריון ולידה

תגיות משוייכות:

הכנת הגוף ללידה

פוסטים נוספים שעשויים לעניין אותך