למה היתושים עוקצים?

למה ואיך נמנעים מעקיצת יתושים? מה עושים אם נעקצים?

הקיץ מביא עמו את היתושות, העקיצות וכל הנלווה לכך. הפייסבוק מתחיל להתמלא בתמונות מלחיצות של פני ילדים קטנים, שהתנפחו עד רמת סיכון בשל עקיצתה של היתושה. הורים שואלים ומבקשים תמיכה כיצד לטפל במצב, מה לתת, משתפים מה עשו כבר ולא עזר, תוהים האם להגיע לרופא?

רבים מכם יודעים ולאלו שלא כדאי לדעת כי היתושה, כן הפעם זאת היא, הנקבה היא המטרידה, מזמזמת בעקשנות ולבסוף גם עוקצת. מה שרובנו לא יודעים זה שהיא עושה זאת, כמו רבות מאיתנו, למען מטרה אחת, מטרה שאנחנו יכולות להתחבר אליה, היא בסה”כ רוצה להיות אמא! בזמן העקיצה, היתושה צורכת חלבון, באמצעותו היא יכולה לייצר כמה שיותר ביצים, להטילן ולהגשים את ייעודה להיות אמא ולהרחיב את תאה המשפחתי. כשקראתי על כך ובעודי כותבת לבי מעט נחמץ. אפשר להזדהות. מעגל החיים. תודו מעורר מחשבה.

אך בעוד היתושה “מוצצת” חלבון למענה, בעת העקיצה היא מפרישה רוק ובו סוג מסוים של חלבון אחר, הפוגע בנו והוא הגורם לתגובה אלרגית, דלקתית המתבטאת אצל חלק מהאנשים בגירוד, באודם ולעיתים אף בנפיחות קשה. מבוגרים סובלים מעט פחות. לצערנו הילדים לפחות עד גיל 12 הינם הנפגעים העיקריים ועבורם התגובה לעיתים חריפה יותר. זאת בשל המערכת החיסונית, שבגילאים הנ”ל עדין בהתהוות ובהתפתחות. עקיצות ילדים יכולות להגיע לנפיחות מאיימת ומלחיצה בעיקר באזור העיניים, האוזניים, השפתיים והגפיים.

כולנו מנסים להימנע מהעקיצות, עבורנו ובטח עבור ילדינו. בעוד היתושה מנסה להתרבות, לקיים את ייעודה ולהרחיב את משפחתה, הילדים שלנו סובלים. הילד קם בלי אפשרות לפקוח את עיניו, הילדה התעוררה שאצבעות ידיה מחוברות אחת לשנייה מרב נפיחות. שלא נדבר על חוסר שעות השינה ותחושת התסכול שכולנו חשנו בעת שהיצורה הכל כך קטנה, המזמזמת הזאת ביצעה את זממה.

אז מה עושים??? יש פתרונות נגד היתושים?

כנראה שלא נצליח למנוע לגמרי את העקיצות. אך אספנו עבורכם מעט טיפים כיצד אפשר להפחית אותן וכמובן מה עושים אחרי שנעקצים. היתושות נמשכות אל ריח זיעה, לכן בקיץ במיוחד חשוב להקפיד על היגיינת גוף, מקלחות בתדירות גבוהה ושהייה באזורים ממוזגים כדי להימנע כמה שיותר מהזעה. כדאי לייבש כל מקווה מים בחצר, אפילו את המים בתחתית של העציץ, או כלי המים ששיחקנו עמו בארגז החול שיצרנו בוץ. היתושה מטילה את ביצייה במקורות מים עומדים.

כדאי להמנע מבגדים מאד צבעוניים, משימוש בבשמים ובחומרים ריחניים אחרים המושכים אליהם יתושות. חשוב לדעת כי יתושות פעילות במיוחד משעות הערב ועד עלות השחר. במידה ונעקצתם ישנם משחות מאלחשות שונות וכן תוספי תזונה ייעודיים. שיהיה לכולנו קיץ נעים מלא בחוויות טובות וללא עקיצות מיותרות!

 

המידע המפורט לעיל הינו מידע כללי לצרכי העשרה.
בכל בעיה בריאותית יש להתייעץ עם רופא והסתמכות על המידע המפורט לעיל היא על אחריות הקורא בלבד.

קטגוריות משוייכות:

לכל המשפחה

תגיות משוייכות:

פוסטים נוספים שעשויים לעניין אותך