מהי אטופיק דרמטיטיס?

אטופיק דרמטיטיס היא מחלת עור דלקתית כרונית שכיחה, בעלת רקע תורשתי הנפוצה בכ-20% מאוכלוסיית הילדים וכ-80% מהמקרים יבואו לידי ביטוי עד גיל 5 שנים. הדלקת, מוכרת גם בשם “אסתמה של העור” ונוטה לחלוף במהלך שנות הילדות. במרבית המקרים המחלה מתגלה כבר בינקות, וחלק מהחולים יפתחו גם נטייה אלרגנית או אסטמה של דרכי הנשימה.

מה הגורם למחלה?
אין עדיין תשובה חד משמעית בנושא זה. לרוב מדובר על שילוב של נטייה גנטית, יחד עם פגם במערכת החיסונית, וכשלון של העור בתפקידו כחיץ בפני גורמים זרים חיצוניים. בנוסף, יש השפעה של גורמים סביבתיים שיכולים להחמיר או להקל על התסמינים:

  • סביבה- נמצא כי ילדים הסובלים מאטופיק יהיו פעמים רבות גם אלרגיים לגורמים אחרים, ולכן יש להקפיד לשמוע על סביבה נקייה והיגיינית.
  • מזג האוויר- לרוב הדלקת תופיע בעונות מעבר או היעדר לחות באוויר.
  • תזונה- אטופיק דרמטיטיס מקושרת גם לצריכה של מזון מתועש או בעל פוטנציאל אלרגני, דוגמת ביצים, בוטנים, מוצרי חלב, חיטה או סויה. לעיתים, שינוי תזונתי יכול להוביל להטבה בתדירות ובחומרת המחלה.
  • סטרס נפשי- יש המקשים את האטופיק דמרטיטיס להתפרצויות עקב מצב נפשי מעורער, חרדות, דיכאון ואפילו הלחץ והמתח היומיומי בעולם המודרני.
  • זיהום משני- היובש והגרד בעור גורמים לו להיות חדיר יותר, וכתוצאה גורמים אלרגנים ומזהמים עלולים לחדור לסדקי העור ולהוביל לזיהום משני, שיתבטא כדלקת מקומית ויחמיר את המצב.
  • חומרי ניקיון- לעיתים לחומרי ניקיון מסוימים יש השפעה על מצב הדלקת. יש להיות ערניים ולהשתמש בחומרי ניקוי טבעיים ככל שניתן.

מהם תסמיני המחלה?
אטופיק דרמטיטיס מאופיינת בגרד היכול להגיע למצב בלתי נסבל, כתמים יבשים ואדומים המופיעים על אזורים שונים בגוף. המחלה מאופיינת בהחמרות והטבות לסירוגין. הפריחה מורכבת מנגעים קטנים אשר מתפשטים באזורים שונים ונראים ככתמים בעלי קשקשים לעיתים. הגרד הבלתי נסבל, גורם לעיתים לזיהום משני בעור ובמידה שהמחלה מתמשכת העור הופך לעבה, מחוספס וקשה. בינקות הדלקת מופיעה בעיקר באזור הסנטר והלחיים, לעיתים עם התפשטות למרפקים או לברכיים. תינוקות שסובלים מהמחלה מגלים אי שקט ובגיל חצי שנה הם גם מגרדים. בילדות הפריחה נוטה להופיע בצידי הצוואר, בקפלי המרפק ובקפלי הברך.

איך מטפלים בתינוקות וילדים עם אסתמה של העור?
לשם טיפול יעיל במחלה יש להקפיד לשמור על עור לח, למנוע גרד, לטפל בנגעים ולמנוע זיהום. בנוסף, אחת הנקודות החשובות היא ההיגיינה האישית. כפי שצוין, המחלה עלולה להחמיר בזמן זיהומים של העור. חשוב להקפיד על רחצה נכונה של הילד שלא תגרום להחמרת המצב. ראשית, יש עדיפות עליונה לאמבטיות, תוך שימוש בשמני אמבט כדי לשמור על הלחות של העור ולהקל על הגרד. המים צריכים להיות פושרים וייבוש העור עדיף שיעשה על ידי הספגה ולא בשפשוף. לאחר מכן, מומלץ להשתמש בקרם לחות המונע התייבשות של העור. מומלץ למרוח קרם לחות מספר פעמים ביום וכדי למנוע יובש. כדי להקל על הילד מומלץ להלבישו בביגוד אוורירי וקל, עדיף מכותנה ולא מצמר. בנוסף, מומלץ להיעזר בתוספי תזונה ותמציות צמחים טבעיות להקל על הגרד, הפריחה והתפשטות הנגעים על העור.

לסיכום,
אטופיק דרמטיטיס יכולה להיות מחלה מאוד מתסכלת, מעצם העובדה שהיא בדרך כלל ממושכת. יחד עם זאת, במרבית המקרים חומרת המחלה פוחתת עם השנים ככל שהילד מתבגר.

המידע המפורט לעיל הינו מידע כללי לצרכי העשרה.
בכל בעיה בריאותית יש להתייעץ עם רופא והסתמכות על המידע המפורט לעיל היא על אחריות הקורא בלבד.

 

קטגוריות משוייכות:

לכל המשפחה

תגיות משוייכות:

פוסטים נוספים שעשויים לעניין אותך