מירב פונדקאות חובקת

מאת אסטר חפץ

מהם התנאים לפונדקאות בארץ?
במדינת ישראל קיים חוק פונדקאות מאז 1996. החוק בא להסדיר את נושא הפונדקאות בישראל ולקבוע תנאים, שבכפוף להם ניתן לבצע השתלת ביצית מופרית באישה, שתשמש אם פונדקאית, לעובר, שיימסר לאחר היוולדו להוריו המיועדים. בארץ מותרת פונדקאות מלאה בלבד, זאת אומרת השתלה של ביצית מופרית חוץ גופית מביצית וזרע של הזוג ברחם הפונדקאית. בחלק מהמקרים כדי לייצר עובר ישתמשו בתרומת ביציות ובזרע הבעל. למעט נשים יחידניות הפונות לתהליך פונדקאות אסור לזוג בתהליך להשתמש בתרומת זרע אבל כן בתרומת ביציות. הרקע לאישור פונדקאות מלאה (בניגוד לפונדקאות חלקית בה מותרת השימוש בביצית של הפונדקאית) נבע מהצורך לקשר ביולוגי בין ההורים לצאצא שנולד .

מה הוביל אותך להקים את מרכז מירב לפונדקאות חובקת?

את “מירב פונדקאות חובקת” הקמתי בשנת 2002 לאחר שעברתי בהצלחה תהליך פונדקאות בו נולדה בתי. המרכז עוסק בחיבור בין הורים מיועדים לנשים פונדקאיות וכולל ליווי ותמיכה במהלך התהליך – עד לאחר הלידה. צוות המרכז מקפיד לשמור על קשר רציף עם הזוג והפונדקאית גם לאחר חתימת ההסכם בוועדה וזאת כדי לתת מענה לכל שאלה או קושי שהתהליך עשוי לזמן להם. למרכז צוות יועצים הכולל: עורכי דין, פסיכולוגים, רופאי נשים וסוכני ביטוח. מאז החל המרכז את פעילותו, נולדו מאות ילדים להורים מאושרים. זוגות רבים חוזרים לתהליך בפעם השנייה והשלישית על מנת לצרף אח/ות לילד שנולד להם מתהליך פונדקאות מוצלח בפעם הראשונה. במאמר זה אתמקד בתהליך ההיריון והלידה שעוברים ההורים המיועדים והפונדקאית.

איך מתנהל תהליך ההיריון והלידה בתהליך הפונדקאות?

כשמתקבלת תשובה חיובית ונראה דופק עוברי ההתרגשות  של שני  הצדדים מאוד גדולה. יחד עם ההתרגשות מגיעים חששות רבים, הזוג חווה אובדן שליטה, ההיריון שלהם קורה בגוף אחר והפונדקאית מתמודדת עם הריון בגופה שהוא לא שלה. הפונדקאיות מתמודדות בזמן ההיריון עם שאלות מהסביבה, הן נדרשות להסביר שאמנם הן בהריון אבל התינוק לא שלהן, הילדים של הפונדקאית בהתאם לגילאים כמובן, יקבלו הסבר על הסיטואציה שבה אמא בהריון אבל לא יהיה לנו אח.

האם ההורים הביולוגים נפגשים עם הפונדקאית במהלך ההיריון?

במהלך ההיריון יפגשו ההורים המיועדים והפונדקאית מספר פעמים, הם יתלוו אליה לבדיקות ובאישור שלה יהיו נוכחים בבדיקות האולטרסאונד כדי שיצליחו להתחיל להתחבר לעובר. חשוב שההורים המיועדים יהיו נוכחים בפגישה עם הרופא המלווה של ההיריון כדי שיוכלו לשמוע מה מצבו של העובר והאם הבדיקות תקינות. הפונדקאית מצידה מרגישה אחריות גדולה לשלומו של העובר. אמנם הגנטיקה לא שלה, אך יכולה להיות השפעה מזיקה לאורח החיים  ולהרגלים של הפונדקאית על בריאותו של העובר ולכן כדי להיות פונדקאית עוברת המועמדת תהליך מיון קפדני כדי לוודא שהיא בריאה בגופה ובנפשה ושההיסטוריה המיילדותית שלה תקינה. כמו כן מוודאים שאינה מעשנת או משתמשת בחומרים שעלולה להיות להם השפעה מזיקה על ההיריון.

איך מתנהלת הלידה?

כשמגיעה הלידה ההתרגשות בשיאה, הפונדקאית מחויבת להודיע להורים המיועדים על תחילת הלידה והם מחויבים להגיע לחדר הלידה. בית החולים שבו תתקיים הלידה נקבע ע”י הפונדקאית בהסכמת ההורים המיועדים עוד בטרם החתימה על ההסכם. בבתי החולים בכל משרד קבלה  של חדר לידה נמצאות הנחיות להפעלת נוהל פונדקאות.

כמה מלווים יכולים להיות בחדר בלידה של פונדקאית?

בחדרי הלידה מכיר הצוות ברגישות של הלידה וברוב המקרים מאפשרים נוכחות של יותר מ-2 מלווים בלידה. ברוב המקרים מסכימה הפונדקאית לנוכחותה של האם המיועדת בלידה ולעיתים גם לנוכחותו של האב המיועד, הנושא הרגיש הזה מסוכם בין הצדדים בטרם החתימה על ההסכם, יחד עם זאת למרות הסיכום ביניהם, נדרשת הסכמה של הפונדקאית לנוכחותם בחדר הלידה. לרוב, תביא הפונדקאית מלווה מטעמה, לעיתים זה בן הזוג, אמא או אחות, חשוב לאפשר לפונדקאית ליווי מטעמה וזאת כדי להפחית את הלחץ המתלווה ללידה בכלל ולידת פונדקאות בפרט.

מזל טוב! התינוק נולד ההתרגשות גדולה

עם יציאת התינוק ולאחר שיחתכו את חבל הטבור יועבר התינוק לידיים של אימו. ההמלצה היא לאפשר לאם המיועדת בונדינג (חיבור) ראשוני עם התינוק שלה ויוצע לה להוריד חולצה ולהצמיד את התינוק לגופה. לאחר הלידה יועבר התינוק לתינוקייה, הפונדקאית תאושפז במחלקת נשים ולא במחלקת יולדות והאם המיועדת יכולה להתאשפז בתשלום במחלקת יולדות או במלונית אם יש כזו בבית החולים שבו ילדו. לאחר 48 שעות ובהתאם למצבו של התינוק יוכלו ההורים המיועדים להשתחרר מבית החולים, הפונדקאית תשוחרר בהתאם למצבה הרפואי. בתוך האשפוז בבית החולים תגיע פקידת סעד מטעם השרות למען הילד כדי להחתים את ההורים והפונדקאית על טפסים לצו הורות. תהליך הרישום של הילד במשרד הפנים אורך לרוב בין חודש לחודשיים ובסופו מקבל הילוד מספר זהות קבוע המשויך להוריו ללא אזכור שמדובר בפונדקאות.

לסיכום, תהליך פונדקאות הוא תהליך מורכב, רגיש, תהליך שמפגיש רצונות של שני צדדים שפועלים יחד להגשמת חלומם.

מירב פונדקאות חובקת- המרכז הישראלי לפונדקאות

רחוב היקב 10, ראשון לציון

[email protected]

039522081

קטגוריות משוייכות:

נשות ואנשי מקצוע

תגיות משוייכות:

פוסטים נוספים שעשויים לעניין אותך