מיתוסים ועובדות נפוצות על מחלת הפה והגפיים

הפה והגפיים, או הפה והטלפיים? מהי המחלה וכיצד מטפלים בה? כל התשובות בהמשך!

השם הנכון

הרוב הגדול של האוכלוסייה מתבלבל באופן תדיר בשמה של המחלה ולכן נתחיל בהבנת המקור לבלבול והשימוש הנכון בשם המחלה. אם כן, כאשר מדובר בבני אדם, שמה של המחלה הוא הפה והגפיים ואילו הפה והטלפיים היא מחלה של בקר, חזירים, כבשים חיות בר כדוגמת צבאים ועוד. חשוב לדעת, שהמחלה של בעלי החיים לא יכולה לעבור לבני אדם והמחלה של בני האדם לא יכולה לעבור לבעלי חיים אחרים ולכן מדובר על שתי מחלות שונות, אם כי מעט דומות בכך שהן תוקפות אזורים דומים אצל החולים בהן.

התסמינים

אחד הדברים שחשוב ביותר לדעת על מחלת הפה והגפיים הוא התסמינים שלה. אם כן, התסמינים שלה הם חום גבוה עם חולשה ועייפות כללית. לאחר מכן מצטרפת פריחה על העור, רירית הפה והגרון. היות שהפריחה מופיעה בעיקר באזור הפה והגפיים, נקבע כך שמה של המחלה. הנקודות שהתחילו בפה ובגרון מתחילות אט אט להפוך לאפטות מכאיבות ומציקות ופעמים רבות מקשות על האכילה והשתייה. חשוב לדעת, שלא תמיד כל התסמינים מופיעים והם יכולים גם להופיע בדרגות חומרה שונות אצל אנשים שונים.

סיבוכים אפשריים

כעיקרון, מחלת הפה והגפיים היא מחלה שגורמת בעיקר לאי נוחות, אבל ממש לא מסוכנת. יחד עם זאת, היות שהיא נמשכת ימים ספורים ולעתים החולה מתקשה באכילה ושתייה עקב הכאבים בפה ובגרון, החולה עלול להתייבש ולעתים אף נזקק לעירוי נוזלים. לכן חשוב להקפיד להציע לחולה משקאות קרים, אותם יהיה לו קל יותר לשתות ולהימנע ממצב של התייבשות.

על ההידבקות במחלה

מחלת הפה והגפיים היא מחלה נגיפית ומאוד מדבקת, בעיקר בקרב תינוקות וילדים. ההדבקה נעשית באמצעות העברת נוזלי גוף כדוגמת הפרשת רוק, שיעול או התעטשות. במידה ומדובר בתינוקות וילדים לא גמולים חשוב לדעת, שהווירוס נמצא גם בצואה ולכן חשוב לשמור על ההיגיינה יותר מהרגיל בעיקר בתקופת המחלה ומספר ימים נוספים עד כשלושה שבועות לאחר מכן.

דרכים לטיפול

היות שמחלת הפה והגפיים היא מחלה ויראלית, אין לה תרופה או טיפול קונבנציונליים, פרט למשככי כאבים סטנדרטיים לשיכוך הכאבים בפה ובגרון. שתיית חלב עיזים עשויה לסייע. אומנם רבים ממליצים לשתות את החלב ישירות מהעטין, אך חשוב לזכור, שחלב שמגיע ישירות מהעטין הוא חלב לא מפוסטר ולכן עלול לגרום למחלות אחרות. כמו כן ישנם תוספי תזונה ייעודיים.

 

המידע המפורט לעיל הינו מידע כללי לצרכי העשרה.
בכל בעיה בריאותית יש להתייעץ עם רופא והסתמכות על המידע המפורט לעיל היא על אחריות הקורא בלבד.

קטגוריות משוייכות:

לכל המשפחהמבוגרים

תגיות משוייכות:

מחלת הפה והגפיים

פוסטים נוספים שעשויים לעניין אותך