שיעול ליחתי וטיפול טבעי בו

מהם המאפיינים של השיעול הליחתי, מהם ההבדלים בין השיעול אצל תינוקות וילדים לעומת מבוגרים? וכיצד ניתן לטפל בו בדרכים טבעיות? כל התשובות בהמשך!

מילה טובה על שיעול

כן, קראתם נכון. השיעול, למרות היותו מטריד ומעיק, הוא חשוב מאוד ולמעשה, לא ניתן לחיות בלעדיו. מדוע? מפני שהוא חלק עיקרי במנגנון השמירה על מערכת הנשימה. בכל פעם שיש מצב, שבו משהו מפריע למערכת הנשימה, במקרה זה מדובר על ליחה, פעולת השיעול עוזרת להוציא אותו החוצה ומאפשרת נשימה תקינה.

גורמים להצטברות ליחה

הגורמים העיקריים להצטברות ליחה הם גורמים ויראליים והתקררות. כאשר הגוף נחשף לחיידקים ווירוסים, מערכת החיסון מגיבה אליהם ואחת התגובות היא הפרשה מוגברת של ליחה. גורם עיקרי נוסף הוא צריכה של מזונות מעוררי ליחה וכמובן עישון, אקטיבי או פסיבי, מעודדים ליחה לא פחות.

המאפיינים של השיעול הליחתי

ישנם שני סוגים עיקריים של שיעול: שיעול ליחתי ושיעול יבש. כאמור, השיעול הליחתי נובע מהפרעה של הצטברות ליחה במערכת הנשימה ומתוך מטרה להוציא אותה. לכן, כאשר השיעול הוא ליחתי, ניתן יהיה לשמוע מעין צפצופים בזמן הנשימה. כמו כן, השיעול עצמו יכול להישמע יותר עמוק, מהריאות, לעומת השיעול היבש, שבדרך כלל מגיע מהגרון.

ההבדל בין תינוקות וילדים לבין מבוגרים

ישנם שני הבדלים עיקריים בין קבוצות הגיל מבחינת השיעול הליחתי. ההבדל הראשון הוא התדירות והשני הוא אופן ההתמודדות. מבחינת התדירות, היות שמערכת החיסון של תינוקות וילדים עוד לומדת כיצד להתמודד עם חיידקים ווירוסים שונים והיות שגוף התינוק עוד לא יודע כיצד לווסת את חום הגוף באופן אופטימלי, תינוקות וילדים סובלים מליחה בתדירות גבוהה יותר מזו של מבוגרים. מבחינת ההתמודדות, בעוד שהשיעול הליחתי אצל מבוגרים הוא מטריד ומפריע לתפקוד השוטף, אצל ילדים הליחה עלולה אף להיות מסוכנת. זאת, משום שמבוגרים יודעים כיצד לכיח את הליחה החוצה ותינוקות וילדים רכים עוד לא למדו את המיומנות הזו. כאשר הליחה מצטברת בריאות ולא מתפנה מהן כפי שצריך, היא עלולה להוביל למצב של דלקת ריאות.

אפשרויות לטיפול טבעי

היתרון הגדול ביותר של הטיפול הטבעי הוא, שהוא מתאים לכל אחד ולכל גיל. חלק מהפתרונות הטבעיים נמצאים בכל בית ובחלקם מומלץ להצטייד מבעוד מועד. לדוגמה, ניתן למלא אמבט במים חמים ולשהות לצדו במשך דקות ספורות כשהחדר סגור. האדים שיעלו מהאמבט ישפיעו מהר מאוד על קלות הנשימה. אפשרות נוספת לטיפול טבעי בשיעול ליחתי היא באמצעות תזונה, כאשר הימנעות ממזונות מעוררי ליחה וצריכה מוגברת של מזונות מייבשי ליחה יעזרו מאוד. כמו כן, ניתן גם לצרוך תוספי תזונה ייעודיים.

 

המידע המפורט לעיל הינו מידע כללי לצרכי העשרה.
בכל בעיה בריאותית יש להתייעץ עם רופא והסתמכות על המידע המפורט לעיל היא על אחריות הקורא בלבד.

קטגוריות משוייכות:

ילדיםלכל המשפחה

תגיות משוייכות:

שיעול וליחה

פוסטים נוספים שעשויים לעניין אותך