מחלת הפה והגפיים

מהי מחלת פה מהגפיים? במי היא פוגעת? מהם התסמינים? האם היא מסוכנת? וכיצד ניתן לטפל בה? כל מה שצריך לדעת על מחלת הפה והגפיים.

מהי מחלת הפה והגפיים?
זוהי זיהום ויראלי שכיח מאוד בקרב ילדים ונפוץ בחודשי הקיץ והסתיו. תסמיני המחלה הם פריחה על כפות הידיים והרגליים מלווה בפצעים כואבים בפה ובגרון. הפריחה לרוב בצורת נקודות אדומות קטנות על העור שהופכת לאחר יום או יומיים לבולטות יותר אך לא מגרדות. לעיתים הפריחה יכולה להפוך לשלפוחיות ולהתפשט לאזורי גוף אחרים. הפצעים בפה הופכים לכיבים ואפטות בכל חלל הפה וגורמים לסבל רב וקושי באכילה ושתייה. הסימנים המוקדמים למחלה זו הם חום וחולשה, כאב גרון וירידה בתיאבון. המחלה נפוצה לרוב בקרב תינוקות או ילדים מתחת לגיל 5 ועוברת בדרך כלל כעבור כמה ימים (לרוב פחות מעשרה ימים).

איך נדבקים במחלה?
המחלה מדבקת מאוד. ניתן להדבק ממנה במגע עם הפרשות כמו ריר והפרשות אף או במגע עם חפצים או משטחים מזוהמים. הווירוס נשאר במערכת העיכול גם תקופה ארוחה של שבועות ואף חודשים לאחר שהתסמינים חלפו ולכן גם מי שהבריא יכול עדיין להדביק אחרים.

איך להימנע מהדבקה?
חשוב מאוד לשמור על היגיינה טובה. לרחוץ ידיים לעיתים קרובות, בעיקר לאחר שימוש בשירותים או החלפת חיתול של תינוק חולה (הווירוס שורד בצואה). בנוסף יש להימנע ממגע עם חולה, להימנע מחיבוקים ונשיקות ומשימוש בחפצים או כלים שבא איתם במגע.

האם המחלה מסוכנת?
המחלה עצמה לרוב אינה מסוכנת אך הסיכון הגדול ביותר שלה הוא התייבשות. מכיוון שמדובר בהופעת פצעים בפה, לרוב ילדים נמנעים משתייה ואכילה מפאת הכאב הרב ובעקבות זאת ישנה סכנת התייבשות גדולה. רוב הסיבוכים של מחלה זו הם מקרי התייבשות שדרשו עירוי נוזלים במיון ואף באשפוז אך ישנם סיכונים נוספים נדירים יותר כמו דלקת קרום המח ודלקת המח.

איך מטפלים?
למחלה אין טיפול מיוחד ולרוב היא חולפת מעצמה תוך כמה ימים. כמובן שמומלץ להיות במנוחה, לשתות הרבה כדי למנוע התייבשות ולהקל על המצב בטיפול באפטות ובפצעים בפה על מנת לאפשר אכילה ושתיה. בנוסף נמליץ להימנע מאכילת מאכלים חריפים או חומצתיים שיחמירו את המצב בפה.

טיפול טבעי
הרפואה הטבעית מציעה לנו תמציות צמחים לטיפול בפצעים בפה ובאפטות שמקלות מאוד על המצב ומאפשרות חזרה מהירה יותר לשגרה. כפי שציינתי כבר קודם, הסיכון הכי גדול של המחלה הוא התייבשות שנובעת מהימנעות מאכילה ושתייה עקב כאב רב בפה. לכן, יש לתת חשיבות רבה לטיפול בפצעים בפה ובאפטות במקרים של חולי במחלה הפה והגפיים.

לסיכום,
מדובר במחלה לא נעימה כלל שפוגשת לרוב ילדים ותינוקות מתחת לגיל 5 וגורמת לסבל רב. היא אמנם לא מסוכנת ותעבור תוך זמן מה אבל יכולה לגרום להתייבשות שתצריך אשפוז ועירוי ורידי. לכן, נמליץ לנקוט בכל האמצעים כדי למנוע הדבקות ובמידה שכבר נדבקתם- יש מה לעשות.

 

המידע המפורט לעיל הינו מידע כללי לצרכי העשרה.
בכל בעיה בריאותית יש להתייעץ עם רופא והסתמכות על המידע המפורט לעיל היא על אחריות הקורא בלבד.

קטגוריות משוייכות:

לכל המשפחהמבוגרים

תגיות משוייכות:

מחלת הפה והגפיים

פוסטים נוספים שעשויים לעניין אותך