תולעי מעיים

מהן תולעי מעיים, איך הן מגיעות אל הגוף ואיך אפשר לטפל בהן?

מהן תולעי המעיים?
תולעי המעיים הן טפילים במערכת העיכול. הן חיות במעי הגס ומטילות ביצים באזור פי הטבעת.

איך נדבקים?
תולעי מעיים מאוד מדבקות וההדבקה בהן נעשית מאדם לאדם. התולעים עצמן לא עוברות מאדם לאדם וההדבקה נעשית בשלב הביצה. כאשר ביצי התולעים נמצאות על מצב מסוים יש סיכון שיגיעו במגע עם אנשים נוספים ויכנסו למערכת העיכול שלהם ע”י הכנסת הידיים לפה או המצאות הביצים במזון. ההדבקה לרוב קורית בבתי ספר ובגנים ולכן רוב הנדבקים הם ילדים אך לא רק. לעיתים גם הוריהם ובני המשפחה נדבקים באמצעות מגע במשטחים וחפצים משותפים.


כיצד נדע אם מדובר בתולעים?
אדם שסובל מתולעים ידווח על כאבי בטן וגרד או דגדוג בפי הטבעת. בשעות הלילה התולעים נודדות לפי הטבעת ולעיתים גורמות לנדודי שינה בקרב ילדים. אצל בנות, הן עלולות לנדוד גם לאזור הנרתיק ולגרום לצריבה וגרד גם שם. לרוב נדע לאבחן אם מדובר בתולעים רק לפי תיאור התסמינים. לעיתים נוכל להבחין בתולעים בהתבוננות בפי הטבעת או בצואה (ניתן להיעזר בפנס). במידת הצורך, אפשר לפנות לרופא שייקח בדיקת צואה למעבדה.

האם זה מסוכן?
התולעים עלולות לגרום לסיבוכים לעיתים רחוקות ולרוב אין סכנה.

איך להימנע מהדבקה?
יש לשמור על היגיינה- שטיפת הידיים במים וסבון לאחר שימוש בשירותים לפני האוכל. בנוסף, ביצי התולעים נוטות “להסתתר” מתחת לציפורניים וכך לעבור בין ילד לילד. לכן מומלץ להקפיד על גזירת ציפורניים באופן תכוף.

הקשר של התולעים לתזונה
ישנו קשר הדוק בין צריכת הסוכר להמצאות התולעים. התולעים ניזונות מסוכר ולכן מומלץ כאשר סובלים מתולעים להפחית במוצרים עתירים סוכר ופחמימות. בנוסף, כדאי להרבות באכילת מזונות הידועים כנוגדי תולעים כמו שום, בצל, פלפל וזרעי דלעת.

איך מטפלים בתולעים?
הטיפול הקונבנציונלי הוא טיפול בוורמוקס. קיימים גם תוספי תזונה טבעיים שעושים עבודה טובה בטיפול בתולעים. לעיתים ממליצים לטפל בכל בני הבית משום שכולם בסכנת הדבקות. נמליץ לכבס את המצעים, המגבות והבגדים בטמפרטורה גבוהה כדי למנוע הדבקה חוזרת. אחוז גבוה מהאוכלוסייה נדבק בשלב כזה או אחר בחייו בתולעים ואין ממה לדאוג. זהו מצב לא נעים בכלל אבל לרוב אינו מסוכן. כדאי להקפיד באופן קבוע על היגיינה טובה וגזירת ציפורניים לילדים בגיל הגן ובמידת הצורך להשתמש בטיפול בתוספי תזונה מתאימים שיעזרו לכל בני המשפחה לטיפול ולמניעה.

המידע המפורט לעיל הינו מידע כללי לצרכי העשרה.
בכל בעיה בריאותית יש להתייעץ עם רופא והסתמכות על המידע המפורט לעיל היא על אחריות הקורא בלבד.

קטגוריות משוייכות:

לכל המשפחה

תגיות משוייכות:

תולעי מעיים

פוסטים נוספים שעשויים לעניין אותך